سپاه برای جلوگیری از اعتراضات احتمالی، رزمایش دفاع،  از ۱۵۰ مراکز حساس و کلیدی در ۵۲ شهر ایران برگزار کرد

همزمان با  سالگرد اعتراضات ضد حکومتی آبان ۹۸، رزمایش دفاع از ۱۵۰ مراکز حساس و کلیدی حکومت توسط سپاه پاسداران  به مدت یک ماه از دهم مهر تا دهم آذر ۹۹ ، در حال برگزاری است.

غلامرضا جلالی، سازمان پدافند غیرعامل، در این باره گفت:  قرار است در حوزه دفاع از ساختمان‌ها و مقرها و زیرساخت‌هایی مانند آب، برق، گاز و نفت و نیز در حوزه‌های سایبری برگزار شود.  دوره ای که از نظر زمانی پیش و پس از سالگرد اعتراضات ضد حکومتی آبان ۹۸ است.

یادآور می شود که پیش از این نیز همایش‌های دیگری نیز تحت عنوان ” تاب آوری” دستگاه های حکومتی برگزار کرده بود.

بنابر گزارش خبرگزاری ایرنا، روز شنبه در همین چارچوب،  تست سراسری استفاده از مولدهای برق اضطراری، در صورت قطع شبکه سراسری برق، برگزار شد. همچنین  در همایش شهرداران این ۵۲  شهر بزرگ، نقایص این رزمایش  و سند پدافند ملی نیز بررسی می شود.

فرمانده این رزمایش، پاسدار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل و از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران است .

در همین رابطه، در مرداد ماه سال جاری نیز، شورای امنیت کشور از راه اندازی تیم‌های ضربت محلات سپاه در شهرهای مختلف کشور به دستور علی خامنه ای  خبر داده بود.

فرماندهان سپاه پاسداران می گویند راه اندازی تیم‌های ضربت محلات سپاه با هدف مبارزه با اراذل و اوباش صورت گرفته است اما منتقدین و مخالفان حکومت  اسلامی بر این باور هستند که راه اندازی این تیم‌ها با هدف مقابله با شکل گیری مجدد اعتراضات ضد حکومتی در سطح محلات صورت گرفته است.

نیروی انتظامی نیز در آستانه سالگرد اعتراضات آبان، به دستور علی خامنه ای و شورای امنیت کشور در تمام استان‌ها اقدام به ایجاد قرارگاه هایی به نام قرارگاه مبارزه با اراذل و اوباش کرده است.

پیشتر نیز پاسدار  حسین همدانی فرمانده پیشین سپاه تهران در دوران اعتراضات سال ۸۸ گفته بود که چند هزار نفر از به گفته وی اراذل و اوباش را در قالب چند گردان و برای مقابله با معترضان ضد حکومتی در اعتراضات روز عاشورای سال ۱۳۸۸ بکار گرفته است .

حسن کرمی، فرمانده یگان ویژه نیروی انتظامی احتمال داد که در سال جاری آشوب‌هایی برپا شود. او گفت یگان ویژه با تجهیزات خوبی که دارد باید بتواند این «تهدیدها» را همچون اعتراضات ۹۶ و ۹۸ سرکوب کند.

مسئولان حکومت ، از جمله علی خامنه‌ای و حسن روحانی، همیشه  اعتراضات دی‌ماه ۱۳۹۶ و آبان‌ماه ۱۳۹۸ را نتیجه «توطئه دشمنان» دانستند و دستور سرکوب آن‌ها را دادند.

در سال‌های اخیر نیز با بدتر شدن اوضاع اقتصادی و فشار بر طبقات و اقشار مختلف، اعتصابات و اعتراضات مردمی، از جمله در میان کارگران و معلمان نیز افزایش یافته است. اعتصاب کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه و فولاد خوزستان، و همچنین اعتصاب سراسری معلمان از جمله اعتراضات برجسته دو سال اخیر بودند. در سال گذشته ده‌ها فعال صنفی بازداشت شده و حتی تحت شکنجه قرار گرفتند.

با ادامه تحریم‌ها و بحران شیوع ویروس جدید کرونا وضعیت اقتصادی کشور نیز رو به وخامت بیشتری نهاده است و مسئولان حکومتی بیش از پیش برای مقابله با اعتراضات اجتماعی جدید آماده می‌شوند.