سپاه قدس: « برای خنثی کردن اثرات تحریم‌های آمریکا، “کمیته اقتصادی” برپا ساخته ایم»

نیروی قدس به عنوان شاخه برون مرزی سپاه، به طور عمده در منطقه خاورمیانه فعال است. فرماندهی این زیرمجموعه سپاه را پاسدار قاسم سلیمانی بر عهده دارد

ظاهرا وظیفه نیروهای نظامی، فعالیت در امور نظامی است. ولی پس از آن که سپاه پاسداران بخش عمده ای از فعالیت اقتصادی ایران را در دست خود قبضه کرده، اکنون نیروهای قدس را نیز وارد صحنه می کند تا با برپایی نهادی که آن را “کمیته اقتصادی برای دور زدن تحریم های” می نامند، کنترل درآمدهای برگرفته از فروش نفت قاچاق را در اختیار داشته باشد.

در حالی که فروش نفت ایران از بیش از دو میلیون بشکه در روز، به سیصد هزار بشکه کاهش یافته، سپاه قدس ادعا می کند که از طریق روابط گسترده ای که در سراسر جهان به هم زده و ارتباطاتی که با سازمان های تروریستی در دنیا دارد، قادر به بازاریابی برای نفت قاچاق ایران می باشد.

در گذشته، حکومت ایران از طریق بابک زنجانی نفت قاچاق خود را در بازار جهانی عرضه می کند که بخش اعظم این درآمد را به جیب خود ریخت و اکنون در زندان به سر می برد. آشنایان امور ابراز نگرانی می کنند که سپاه قدس نیز درآمد فروش نفت را پیش خود نگاه دارد و آن را در راه امور جنگی و تامین هزینه های خود در سوریه و کشورهای دیگر خرج کند و پولی به خزانه ایران باز نگردد.

پاسدار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، رسما از برپایی این کمیته اقتصادی خبر داد. سلیمانی این امر را در حکمی که  برای انتصاب پاسدار حسن پلارک به عنوان مشاور و دستیار ویژه فرمانده نیروی قدس سپاه انتشار داد عنوان کرده که سپاه قدس با تشکیل هر چه سریعتر کمیته اقتصادی باید به بحران اقتصادی در کشور کمک کند.

سپاهی  پلارک پیشتر در مقام رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در عراق فعالیت داشت. معلوم نیست که اعطای چنین ماموریتی با مشورت قبلی با دولت و علی خامنه ای بوده است یا نه.

منابع خبری می گویند پاسدار سلیمانی هنوز مشخص نکرده است که این کمیته اقتصادی برای دور زدن تحریم‌ها در چه حوزه‌هایی فعالیت می‌کند ولی اعلام و انتشار این حکم پاسدار قاسم سلیمانی در نیروی قدس سپاه و مشخص کردن رویکردهای این نیروی نظامی، امری کم‌سابقه است.

نیروی قدس به عنوان شاخه برون مرزی سپاه، به طور عمده در منطقه خاورمیانه فعال است. فرماندهی این زیرمجموعه سپاه را پاسدار قاسم سلیمانی بر عهده دارد. سپاه قدس که در دوره جنگ هشت ساله  ایران باعراق تأسیس شد، بازوی غیردیپلماتیک حکومت ایران برای تأثیر بر تحولات بین‌المللی به سود رژیم است .سپاه قدس با ارتباط و حمایت گروه های تروریستی از جمله حزب‌الله لبنان، حشد الشعبی، حوثی ها ، فاطمیون و زینبیون اقدامات تروریستی و خرابکارانه،  نقش تعیین‌کننده‌ای در سیاست‌ خارجی ایران در منطقه خاورمیانه دارد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا سال گذشته شماری از  شرکت‌های وابسته به سپاه قدس را از جمله جهان ارس کیش، صرافی راشد و خدمتی و شرکا را به عنوان شرکت‌های پوششی این ارگان نظامی  در حوزه‌های مختلف از جمله تامین سلاح، تولید اسکناس جعلی و خرید و فروش ارز برای دور زدن تحریم‌ها وقاچاق مواد مخدر مورد تحریم قرار داد.

ستاد بازسازی عتبات عالیات که زیر نظر مستقیم رهبری و سپاه است ۱۶ سال پیش به هدف  بازسازی اماکن مذهبی شیعیان در عراق تاسیس شد.

2 دیدگاه‌

Comments are closed.