سپاه پاسداران، با استفاده از نزدیک بودن انتخابات آمریکا، دوباره می کوشد توان نظامی ایالات متحده را به چالش بکشد

قدرت نمایی سپاه پاسداران در خلیج فارس، در چارچوب مانوری که آن را دریایی- موشکی خوانده اند، نمونه دیگری از رفتارهای تحریک آمیز سپاه پاسداران برای افزایش آشوب در منطقه است.

تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل می گوید: «در همان حال که تلاش ایالات متحده برای ادامه تحریم های تسلیحاتی علیه حکومت ایران ادامه دارد، سپاه پاسداران با این رفتار خویش نشان می دهد که تا چه حد آمریکایی ها درست میگویند که اگر تحریم های تسلیحاتی پایان گیرد، رژیم ایران بر شدت تهدیدهای خود علیه کشورهای منطقه خواهد افزود و اوضاع خاورمیانه را بیش از پیش بحرانی خواهد ساخت و ممکن است باعث بروز یک جنگ تمام عیار گردد.

به گفته این تحلیلگر، همیشه هرگاه حکومت ایران در حال به زانو درآمدن قرار داشته و ممکن بوده است که برای بار دوم به آن چه که علی خامنه ای آن را “نرمش قهرمانانه” نام نهاده، گردن نهد، سپاه پاسداران به این گونه عملیات تحریک آمیز دست زده تا فضای امنیتی و دیپلماتیک منطقه را همچنان آشوب زده نگاه دارد.

ساخت ماکت ناو هواپیمابر آمریکایی و انجام حملات موشکی از داخل خاک ایران در مسیری که ممکن بود قرارگاه های نظامی آمریکایی در امیرنشین ها را هدف بگیرد، نشان بارز این رفتار تحریک آمیز است.

سپاه پاسداران، که ادعا می کند در این رزمایش از موشک های بالستیک دوربرد نیز استفاده کرده، می خواهد به ایالات متحده پیام دهد که قادر است همه قرارگاه های آمریکایی در بخش جنوبی خلیج فارس را مورد اصابت قرار دهد.

آزمایش های موشکی روز گذشته و امروز (چهارشنبه) از داخل خاک ایران به سوی اماکنی که می توانست قرارگاه های نظامی آمریکا در بحرین، امارات عربی متحده و یا عربستان سعودی باشد، به هدف جدی نشان دادن تهدیدات پیشین فرماندهان سپاه است که ادعا کرده بودند دوهزار هدف نظامی آمریکایی در سراسر جهان را شناسایی کرده اند که قادرند همه آن ها را در ظرف چهل و هشت ساعت نابود کنند.

آزمایش موشک هایی که از داخل ایران شلیک شدند، موجب گردید که سربازان آمریکایی در برخی قرارگاه های سواحل جنوبی خلیج فارس به پناهگاه بروند.

گرچه این، یک اقدام احتیاطی در دوران حمله دشمن است، ولی سپاه پاسداران، آن را نشان ترس و هراس نظامیان آمریکایی و به عنوان علامت قدرتمندی خود تعبیر کرد.

به گفته تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل، فرماندهان سپاه و رهبران سیاسی رژیم ایران بر این باورند که حدود سه ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده، پرزیدنت ترامپ مایل نیست وارد یک درگیری جنگی با حکومت ایران شود. ولی در همان حال، مسئولان حکومت ایران مواظب هستند که عملیات تحریک آمیز آن ها از حد معینی فراتر نرود که ایالات متحده را ناچار به نشان دادن یک واکنش کوبنده نظامی سازد.

فرماندهان سپاه پاسداران، در دو سال اخیر بارها گفته اند که خلج فارس را یک دریای ایرانی می دانند که ناوگان دریایی آمریکا حق ندارد در آنجا مستقر شود. ولی آن ها خود خوب می دانند که خلیج فارس یک دریای بین المللی محسوب می شود و به موجب معاهدات جهانی، تنگه هرمز نیز یک گذرگاه بین المللی است و رژیم ایران حق ندارد از آمد و شد هیچ شناور دریایی کشورهای دیگر جلوگیری کند.