سپاه پاسداران ادعا کرد: پالایشگاهی با سرمایه ۴۶۰ میلیون دلار را در بندرعباس آغاز کرده است

پاسدار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران ادعا کرد  که قرارگاه خاتم‌الانبیا، تاسیس پالایشگاه ‘۴۶۰ میلیون دلاری’ را در بندرعباس آغاز کرده است که ساخت این پالایشگاه  می تواند به “خودکفایی و استقلال اقتصادی” ایران کمک کند.

حسین سلامی در ادامه مدعی شده است که سپاه با وجود تحریم‌ها اجازه توقف هیچ طرحی را نمی‌دهد و در حال حاضر بیشتر از ۲۲۰ “طرح زیرساختی بزرگ کشور” به سپاه واگذار شده است.

یادآوری می شود که در زمان ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی، بود که سپاه پاسداران سهم فزاینده‌ای از فعالیت‌های اقتصادی در ایران را بدست گرفت

هرچند کسب‌وکار سپاه با انتقادهایی روبرو بوده و از جمله رئیس‌جمهوری قبلی و فعلی از آن به ترتیب با عنوان فعالیت‌های “برادران قاچاقچی” و “دولت با تفنگ” یاد کرده‌اند، همچنان پروژه‌های پرشماری به شرکت‌های وابسته به آن واگذار می‌شود.

سعید محمد، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا، نیز در این باره گفته است که ساخت این پالایشگاه نسل جدید در بندرعباس، که از آن با عنوان پتروپالایشگاه یاد شده، “در تعامل نزدیک با دولت” انجام می‌گیرد.

پاسدار محمد ادعا کرده است که قرارگاه خاتم ۴۶۰ میلیون دلار در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده و با به‌کارگیری “توان بخش خصوصی” آن را ظرف دو سال آینده به بهره‌برداری می‌رساند.

او در ادامه مدعی شده است  که این پتروپالایشگاه ظرفیت ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی در روز را دارد که از میدان گازی پارس جنوبی تامین و صرف تولید مواد اولیه صنعت نساجی و مواد شوینده خواهد شد.

گفتنی است  با وجود اینکه قرارگاه خاتم‌الانبیا از بودجه عمومی ایران منابعی دریافت می‌کند اطلاعات شفافی از حجم فعالیت‌های اقتصادی آن وجود ندارد.

اقتصاد ایران در سال‌های اخیر با پرونده‌های بزرگ فساد مواجه بوده که بعضی از آنها مربوط به شرکت‌ها و افراد وابسته به نیروهای نظامی، امنیتی یا قضایی بوده‌اند.