سپاه پاسداران اعلام کرد ماهواره ای را در مدار زمین قرار داده، ولی معلوم نیست که تا چه حد موفقیت آمیز بوده است

بیانیه سپاه پاسداران دایر بر اینکه موفق شده است بامداد امروز (چهارشنبه) یک ماهواره اطلاعاتی را در مدار کره زمین قرار دهد، رسانه های خبری را غافلگیر کرد، زیرا پیشتر هیچ گونه خبری درباره قصد سپاه پاسداران در این زمینه انتشار نیافته بود. ولی هنوز ساعت های باید بگذرد تا معلوم شود که این پروژه به طور کامل موفقیت آمیز بوده و ماهواره ای که در مدار زمین قرار گرفته، به خوبی کار می کند و قادر است ماموریت خود را انجام دهد.

سخن از اولین ماهواره جاسوسی حکومت ایران است که در سال های اخیر چندین تلاش برای پرتاب آن با شکست روبرو شده بود. ولی در گذشته همیشه ادعا شده بود که این ماهواره دارای ماموریت علمی می باشد و از کاربرد نظامی آن سخنی گفته نشده بود.

معمولا یک تا دو روز طول می کشد تا ماهواره ای که در مدار زمین قرار گرفت، ارسال اطلاعات را آغاز کند و تا آن هنگام نمی توان تعیین کرد که عملیات تا چه حد موفقیت آمیز بوده است.

خبرگزاری های دولتی ایران که بامداد امروز گزارش های کوتاهی در مورد پرتاب این ماهواره منتشر ساختند، آن را “ماهواره نظامی” توصیف کردند و از ماموریت جاسوسی آن سخنی نگفتند.

خبرگزاری |سپاه نیوز” متعلق به سپاه پاسداران، در گزارش کوتاهی درباره پرتاب این ماهواره نوشت: «موشکی که این ماهواره را در مدار زمین قرار داده، سه مرحله ای بوده  و در ارتفاع ۴۲۵ کیلومتری از سطح زمین، در مدار خود قرار گرفته است.

در یک خبر دیگر اعلام شد که رئیس دفتر نظامی علی خامنه ای با ارسال پیامی برای فرماندهان سپاه پاسداران، این موفقیت را تبریک گفته است.

علی خامنه ای مقام فرماندهی کل قوا را نیز به دست دارد و سپاهی محمد شیرازی مشاور امور نظامی خامنه ای در پیام کوتاه خود خطاب به سپاهی حسین سلامی فرمانده کل سپاه نوشت: «از عملکرد خوب و تلاش های سپاه تشکر می کنم و دعاگو هستم».

پرتاب موشک از پایگاه فضایی سپاه پاسداران در کویر صورت گرفت و سامانه های خبری وابسته به سپاه پاسداران در واکنش به آن نوشتند: «این اقدام دستاوری بزرگ و تحولی نوین در عرصه فضایی برای ایران اسلامی خواهد بود».

به گفته خبرگزاری های دولتی در ایران، ماهوارۀ پرتاب شده “نور” نام دارد و موشکی که آن را پرتاب کرده، دو مرحله ای بوده و “قاصد” نامگذاری شده است.

نهادهای بین المللی که فعالیت های فضایی و موشکی را رصد می کنند، تا کنون درباره پرتاب موشک و قرار گرفتن ماهواره در مدار زمین، خبری منتشر نساخته اند. همچنین منابع نظامی دنیا نیز هنوز واکنشی نشان نداده اند.

در سال های اخیر، حکومت ایران چهار بار برای پرتاب موشک و قرار دادن ماهواره در مدار زمین تلاش کرده بود که همه آن ها با شکست روبرو شد.

آخرین پرتاب ناموفق در حدود سه ماه پیش و کوتاه مدتی پیش از ۲۲ بهمن بود. رژیم قصد داشت این پرتاب را در آستانه سالروز انقلاب انجام دهد که با شکست روبرو گردید.

درباره خصوصیات ماهواره پرتاب شده، هیچگونه اطلاعی در دست نیست. ولی در مورد تلاش های پیشین رژیم ایران ارزیابی شده بود که حکومت بیش از آن که قصد قرار دادن ماهواره ای را در مدار زمین داشته باشد، می خواهد توان موشک قاره پیمای خود را زیر پوشش یک فعالیت علمی یعنی پرتاب ماهواره، به آزمایش بگذارد.

محافل اطلاعاتی اسرائیل از دو دهه پیش گفته بودند که رژیم ایران قصد دارد برنامه های موشکی خود را تا آنجا پیش برد که قادر باشد نه تنها اسرائیل را مورد تهدید قرار دهد، بلکه موشک هایی بسازد که بتواند کشورهای اروپای غربی و حتی ایالات متحده را در تیررس خواهد داشته باشد.

یکی از تلاش های عمده ایالات متحده از هنگام به روی کارآمدن دولت پرزیدنت ترامپ، متوقف ساختن برنامه های موشکی رژیم، در کنار توقف برنامه های اتمی آن کشور می باشد.