سپاه پاسداران: باید سانسور سخت تری روی شبکه های اجتماعی بشود. آزادی شبکه ها در مقایسه با دنیا زیاده از حد است

پاسدار رمضان شریف به رسانه های داخل ایران هشدار شدیدی داد و گفت : رسانه های باید از این پس از انتقاد از عملکرد حکومت و بیان مشکلات مردم شدیدا بپرهیزند در غیر اینصورت مجازات های سختی در انتظار آنان خواهد بود

وی افزود:  رسانه‌ها باید حواسشان باشد که با تکرار مشکلات “تیشه به ریشه نظام” نزنند و “آبروی انقلاب” را به بازی نگیرند.

سخنگوی سپاه پاسداران با تکرار سخنان انتقادی اول فروردین علی خامنه‌ای گفت: «در حالی که هیچ تسلطی روی شبکه‌های اینترنت و فضای مجازی نداریم، تمام همت خودمان را برای توسعه این امر گذاشتیم.»

پاسدار رمضان شریف در ادامه مدعی شد :  همه کشورهای جهان برای فضای مجازی “ملاکی دارند” اما به نظر او هیچ کشوری در حوزه مجازی “رهاتر” و آزادتر از ایران نیست.

این در حالی که  تلاش برای محدود کرده استفاده از اینترنت در جمهوری اسلامی سابقه‌ای بس طولانی دارد و برخلاف ادعای سخنگوی سپاه پاسداران تا کنون اقدام‌های مشخصی هم برای فیلترینگ برخی شبکه‌های اجتماعی و ایجاد محدودیت برای دسترسی آزاد شهروندان به فضای مجازی انجام شده است.

سخنگوی سپاه پاسداران همچنین خواستار شد که کنترل شدید تری بر شبکه های مجازی اعمال شود و با به گفته وی عاملان ولنگاری فضای مجازی”برخورد قضایی شدیدی شود.

علی خامنه ای هم در سخنرانی اول فروردین ماه امسال خود شبیه به این دغدغه را تکرار کرد و گفت: «همه‌ی کشور‌های دنیا، بر فضای مجازی اعمال مدیریت می‌کنند، اما در کشور ما، برخی به رها بودن فضای مجازی افتخار می‌کنند درحالی‌که این شیوه به هیچ‌وجه افتخار ندارد.»

این که سپاه پاسداران حکومت  تا کنون در این زمینه چه کارهای مشخصی را انجام داده به طور دقیق  و مشخص روشن نشده اما از اظهارات   سخنگوی سپاه پاسداران چنین بر می آید که  برای “تسلط” بر فضای مجازی و رسانه‌ای عزم اش را جزم کرده است .

پاسدار  شریف از مسئولان دولتی انتقاد کرد که افتخار می‌کنند روستاهای بالای چند خانوار جمعیت را هم به اینترنت وصل کرده‌اند وی در ادامه اعتراف کرد که  اوضاع مردم ایران مدام وخیم‌تر و مشکلاتشان بیشتر می‌شود واقعیتی است که حتی برخی مسئولان هم به آن اعتراف می‌کنند و معضلاتی نظیر بیکاری، فقر و افزایش سرمام‌آور قیمت‌ها در گزارش‌های رسمی نیز منعکس می‌شود. مشکل قطع برق و آب نیز به این معضلات اضافه شده است.

وی در ادامه به انتشار اخبار در باره انتخابات و آخوند رئیسی هشدار داد و گفت: هر گونه فعالیت رسانه ای منتشر شود ما ورود می کنیم و برخورد شدید خواهیم کرد

در روزهای اخیر با توجه به دفاع قاطع خامنه‌ای از شورای نگهبان و “وظیفه”ای که سخنگوی سپاه برای فعالان رسانه‌ای در ارتباط با انتخابات تعریف کرده، این احتمال که در روزهای آینده فشار بر رسانه‌ها و فعالان فضای مجازی افزایش یابد منتفی نیست.

اما امکانات تکنولوژی انقدر گسترده است که حکومت علیرغم همه تلاش های خود قادر نمی شود که این شبکه های اجتماعی را بطور کامل سانسور کند