سپاه پاسداران به نقش خود در کشتار مردم سوریه، به هدف جلوگیری از سقوط بشار اسد اعتراف کرد

سپاه پاسداران با انتشار گزارشی ضمن  تایید نقش نیروی قدس و قاسم سلیمانی در سرکوب اعتراضات مردم سوریه، به صراحت گفت نیروی قدس به فرماندهی قاسم سلیمانی از “اوایل سال ۲۰۱۱” و با آغاز اعتراضات مردم سوریه علیه بشاراسد، در سرکوب این اعتراضات نقش موثر و مهمی داشته است.

دو رسانه سپاه پاسداران  خبرگزاری فارس و همچنین سایت اداره سیاسی سپاه پاسداران با انتشار گزارشی درباره فعالیت‌های نیروی قدس، در سرکوب  اعتراضات مردمی در سوریه نوشتند : نیروی قدس به فرماندهی قاسم سلیمانی از زمان آغاز اعتراضات مردم سوریه یعنی در «اوایل سال ۲۰۱۱» در سرکوب این اعتراضات نقش داشته، به پلیس این کشور درباره چگونگی سرکوب اعتراضات و اقدامات اطلاعاتی و امنیتی علیه معترضان آموزش  داده و اسلحه و تجهیزات سرکوب در اختیار آنها گذاشته است.

رد این گزارش  به صراحت اشاره شده که سال ۲۰۱۱ و در جریان اعتراضات مردم سوریه علیه بشار اسد، زمانی که هنوز درگیری‌های نظامی در این کشور شروع نشده بود، نیروی قدس سپاه پاسداران به فرماندهی سلیمانی علاوه بر «توجیه و آموزش» نیروهای پلیس سوریه برای سرکوب مردم معترض، به تجهیز آن برای سرکوب اعتراضات اقدام کرده و در همان سال به تعدادی از نیروهای سوری نیز در ایران آموزش کار امنیتی- اطلاعاتی داده است.

این نخستین بار است که سپاه پاسداران به صراحت نقش نیروی قدس سپاه پاسداران به فرماندهی قاسم سلیمانی در سرکوب اعتراضات مردم سوریه علیه بشار اسد طی سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ را تایید می‌کند.

مقام‌های جمهوری اسلامی پیش از این هدف از حضور نیروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران، در سوریه را جنگ با داعش عنوان می‌کردند و این درحالی است که داعش در سال ۲۰۱۳ دو سال بعد از حضور این نیرو در سوریه اعلام موجودیت کرد.