سپاه پاسداران تجهیزات نظامی خود را در مرز «خداآفرین» مستقر کرد

در پی  اصابت چند گلوله و سقوط تعدادی پهپاد به مرزهای ایران از سوی مناطق درگیری میان آذربایجان و ارمنستان، محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران، با حضور در مناطق مرزی آذربایجان شرقی با منطقه درگیری قره باغ در شهرستان مرزی «خداآفرین» گفته است: «اعزام و استقرار یگان‌هایی از نیروی زمینی سپاه در این منطقه در راستای اهداف و صیانت از منافع ملی و همچنین تامین امنیت و آرامش مردم منطقه انجام شده است».

این مقام ارشد سپاه پاسداران  گفته است، با وجود اصابت تعدادی از گلوله‌های منازعه قره‌باغ به داخل خاک ایران، امنیت بر مرزها حاکم است و هیچ خطری کشور را تهدید نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه از زمان آغاز درگیری‌ها بین دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان چندین پهپاد دو جبهه در این سوی مرز‌های این کشور سقوط کرد‌ه‌اند و ده‌ها گلوله جنگی اعم از راکت و موشک به شهرستان مرزی «خداآفرین» اصابت کرده است

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه نیز پیشتر اعلام کرد که کشورش از اعزام آنچه او «تندروها» به آذربایجان توصیف کرد، نگران است و از دو طرف درگیری خواست تا به قوانین بین المللی پایبند باشند.

او هشدار داد  که «کشورش» هرگونه تعرض به سرزمین خود «حتی اگر به طور اشتباه» صورت بگیرد، پاسخ خواهد داد.

با آغاز درگیری میان کشورهای آذربایجان و ارمنستان بر سر قره‌باغ، ترک‌های آذربایجان ایران برای اعلام حمایت و پشتیبانی از کشور آذربایجان تظاهرات گسترده‌ای برگزار کردند.

در این تظاهرات فعالان آذربایجانی با اعلام حمایت مطلق خود را از باکو در مناقشه‌اش با ارمنستان بر سر قره باغ، رژیم تهران را به «ارسال اسلحه و مهمات به ارمنستان» متهم کرده و خواستار بسته شدن نقطه مرزی «نوردوز» که به گفته آنها از طریق آن سلاح و مهمات به ایروان منتقل می‌شود، شده‌اند.

سازمان‌های مدافع حقوق بشر، در این باره خبر دادند  که ده‌ها نفر در استان‌های شمال غربی ایران که ساکنان آن ترک آذربایجانی هستند، توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده‌اند. بیشتر این افراد در تبریز مرکز استان آذربایجان و بزرگترین شهر ترک آذربایجانی نشین، صورت گرفت.