سپاه پاسداران در تلاش تسلط کامل بر ایران، حتی نهادهای غیر سیاسی امور خیریه را نیز راحت نمی گذارد

خبر بازداشت پایه گذار یک موسسه خیریه و اعضای آن نهاد که “جمعیت امام علی” نامیده می شود، بازتاب گسترده ای در رسانه های همگانی داشت. “جمعیت امام علی” یکی از بزرگترین نهادهای خیریه غیردولتی در ایران محسوب می شود که فعالان آن، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

در تهران گفته شده است که این موسسه در جریان اعتراضات آبان ماه ۹۸ از مردم حمایت کرده و با انتشار بیانیه ای، گفته بود “یاغی خواندن، اغتشاشگر نامیدن و دست‌نشانده خطاب قرار دادن معترضان بی‌نان”، زخم ریشه‌دار موجود در جامعه را ترمیم نمی‌کند.

جمعیت امام علی روز گذشته (یکشنبه) با انتشار اطلاعیه ای در شبکه‌های اجتماعی خبر داده بود که  نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی شارمین میمندی‌نژاد موسس جمعیت امام علی ومرتضی کی‌منش مسئول، و کتایون افرازه بازرس علی‌البدل این نهاد را شبانه بازداشت کرده اند.

جمعیت امام علی، جمعیتی خیریه و غیر دولتی است که در سال ۱۳۷۸ با مجوز رسمی وزارت کشور تاسیس شد.و در طول ۲۱ سال  فعالیت، با هدف اجرای امور خیریه، رسیدگی به فقرا و نیازمندان، و همچنین امدادرسانی  در  حوادثی  چون زلزله و سیل به مردم، چندین هزار داوطلب را در سراسر ایران گردآوری کند.

این بنیاد نیکوکاری یکی از حامیان، شمار زیادی از کودکان کار و فقیر است.

مقام‌های قضائی حکومت هنوز به اطلاعیه این جمعیت در مورد بازداشت موسس و دو عضو دیگر آن واکنشی نشان نداده‌اند. در عین هم حال مشخص نیست این افراد به چه اتهامی بازداشت شده‌اند.

زهرا رحیمی، همسر شارمین میمندی نژاد، و  مدیرعامل جمعیت امام علی، پیشتر در گفت و گو با سامانه خبری ” ایرنا پلاس “از فشار و تهدید  “برخی نهادهای خاص، برای توقف همکاری شرکت‌ها و مجموعه‌ها با این موسسه خبرداده بود.

روزنامه کیهان تهران وابسته به علی خامنه ای، بیشتر درباره محمدحسین میمندی‌نژاد، پدر شارمین میمندی نژاد، رئیس سابق دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، نوشته بود : فرزند ناخلف  یکی از چهره‌های تاثیرگذار و مُخرب در فرهنگ و سیاست صد سال اخیر ایران است که اکنون  در قالبی دیگر هماهنگ با سازمان‌های بین‌المللی ضد‌ایران، با برنامه‌هایی گسترده و چندجانبه، به شدت در سطح دانشگاه‌ها و مدارس فعال شده و به تحریف و تخریب باورهای دینی جوانان پرداخته است.

خانم رحیمی افزود: بارها روزنامه کیهان بر علیه شارمین مطلب می نوشت. همچنین نهادهای امنیتی نیز همزمان با  تهدیدهای تلفنی به  برخی افراد و صنوف که پیش از این با جمعیت امام علی همکاری داشته‌اند، آنها را از ادامه همکاری با جمعیت امام علی منع کرده‌اند.

کیهان در ادامه نوشته است :  با توجه به حمایت  دکتر میمندی نژاد از سوی  رضاخان و محمدرضا پهلوی، او توانست زندگی مرفه ای داشته باشد و تمام کتب اش را رایگان انتشار دهد. او به واسطه دست‌های پنهان تبلیغاتی، خود را فردی خیر معرفی می‌کرد که کتاب‌هایش را به رایگان در اختیار جامعه قرار می‌دهد.

مدیرعامل جمعیت امام علی گفت: تمام این تهدیدها، پس از انتشار بیانیه ما در حمایت از معترضان آبان ۹۸،رخ داد،  برای ما پرونده سازی کرده اند انهم بدون هیچ مدرک و سندی، به راحتی همه را به  جریان‌ها ی سیاسی وصل می‌کنند. الان ما را به جریان‌هایی وصل کردند که من اصلاً نمی‌دانم که هستند، به سلطنت‌طلب وصل کردند و به همه و همه. شما را به خدا بگذارید کارمان را بکنیم.

پاسدار حسن شریعتمداری ، مدیر مسئول روزنامه کیهان پیشتر، نوشته بود:  کیهان پیشتر به بررسی سوابق و کارنامه محمدحسین میمند‌ی‌نژاد با توجه به اسناد منتشر شده پرداخته بود و در آینده‌ای نزدیک نیز طی سلسله مقالاتی به بررسی افکار و فعالیت‌های شارمین میمندی‌نژاد خواهد پرداخت تا نقاب از چهره این مدعی خیرخواهی و انسان‌دوستی بردارد.

خانم رحیمی گفت: در رسانه‌های رسمی مانند کیهان، صداوسیما و رادیو علیه ما گزارش و خبر رفتند. ما دستمان به‌جایی بند نیست و فقط می‌توانیم شکایت قضایی کنیم انهم اگر کار ساز باشد.

جمعیت امام علی بیشتر از طریق رسانه های خبری از جمله ایرنا پلاس،  اعلام کرده بود که اعضاء این خیریه  به خاطر کمک های مردمی به سیل زدگان ۹۸ مورد تهدید واقع شده است .

پس از انتشار این خبر، یک مقام ارشد وزارت کشور گفته بود: این موسسه خیریه “می‌تواند علیه شخصیت‌های حقیقی و حقوقی اعلام جرم و اقدام کنند. اگر مرجع تهدید را می شناسند که اقدام کنند، اگر هم نه، به این تهدیدات توجه نکنند”.

شمار زیادی از کاربران ایرانی  در واکنش به این خبر در توییتر نوشته اند: حکومت ایران به یک نهاد خیریه را هم رحم نمی کند.

چشمِ تنگِ چکمه پوشانی که صاحب کل مملکت شده‌اند همین یک نهاد مردمی را  هم که دست فقرا  را میگرفت نتوانست ببیند. در مملکتی که اربابان آن را به فلاکت رسانده‌اند، تاوان دستگیری از رعیت می شود دستگیری!

شماری هم دلیل بسته شدن این نهاد را “انحصارگرایی” در بخش نهادهای خیریه می‌دانند و اعتقاد دارند که بزرگ‌شدن و توسعه این موسسه باعث بسته شدن آن است.

شمار دیگری هم برای هزاران کودک کار و فقیر که تحت حمایت این انجمن بودند ابراز نگرانی کرده‌اند.

اما عباس کلاهدوز، از سردبیران سابق خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران، این موضوع را که شمار زیادی در توییتر از بسته شدن جمعیت امام علی ابراز نگرانی کرده‌اند، دلیلی “درست” برای پلمپ موسسه دانسته

است.