سپاه پاسداران دو نفتکش بریتانیایی را ربود و دوباره خلیج فارس را به شدت بحرانی ساخت

ساعاتی پس از آن که دیوان عالی جبل الطارق اعلام داشت که حکم توقیف ابرنفتکش حامل نفت ایران را برای یک ماه دیگر تمدید کرده است، سپاه پاسداران حکومت اسلامی اعلام کرد که یک نفتکش بریتانیایی را ربوده و آن را به تسلط خود درآورده است.

حدود چهل دقیقه پس از تسلط بر نفتکش اول، خبر رسید که یک کشتی دیگر نیز به تسلط سپاه پاسداران در آمده که درباره جزئیات آن هنوز خبر مشروحی در دست نیست.

مقامات حکومت اسلامی بارها اعلام کرده بودند که در برابر توقیف نفتکش “گریس وان” در جبل الطارق سکوت نخواهند کرد و خواهان آزادی فوری آن شده و تهدید کرده بودند که در غیر این صورت، به سختی از دولت بریتانیا انتقام خواهند گرفت.

علی خامنه ای، دولت بریتانیا را “انگلیس خبیث” نامیده و گفته بود که رژیم ایران ساکت نخواهد نشست.

ربودن نفتکش بریتانیایی یک روز پس از اعلام منهدم کردن پهپاد نظامی سپاه پاسداران توسط ارتش آمریکا، هنگام پرواز آن در نزدیکی یک رزمناو آمریکایی به وقوع پیوست.

رژیم ایران در توجیه علت مسلط شدن بر نفتکش بریتانیایی اعلام کرد که قوانین بین المللی کشتیرانی را نقض کرده و ایران حق داشته آن را توقیف کند.

سرنشینان نفتکش در ارتباط بیسیم خبر داده بودند که شناورهای ایرانی به آن نزدیک می شوند و هلیکوپترهای نظامی در نزدیکی آن پرواز می کنند.

چهل دقیقه پس از دریافت این پیام، سپاه پاسداران اعلام داشت که آن نفتکش را توقیف کرده است. این کشتی که دارای ۲۳ نفر خدمه می باشد، هنگامی که از تنگه هرمز می گذشت هدف حمله قرار گرفت و ربوده شد. نام نفتکش Stena Impero گزارش گردید.

دقایقی پس از انتشار تسلط سپاه پاسداران بر دو نفتکش، وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد که اوضاع را از نزدیک زیر نظر دارد و نگران است که این نفتکش ها به سواحل ایران انتقال داده شوند.

دولت بریتانیا پیشتر با برپایی یک گروه دریایی که آمد و شد کشتی ها در خلیج فارس را حفاظت کند مخالفت ورزیده و گفته بود که حفاظت از نفتکش های انگلیسی را خود به عهده می گیرد.

حکومت ایران در مورد علت تسلط بر نفتکش اول ادعا کرد که قوانین بین المللی دریانوردی را نقض کرده و از این رو ایران حق داشته آن را توقیف کند.

به ادعای ایران، این کشتی هنگام عبور از تنگه هرمز، دستگاه ردیاب خود را خاموش کرده و هشدارهای مکرری را که به آن داده می شد، نادیده گرفته بود.

وزیر دفاع بریتانیا جرمی هانت اعلام داشت که دولت لندن این ماجراها را با نگرانی دنبال می کند. هیات دولت بریتانیا در ساعات آینده یک نشست اضطراری برگزار خواهد کرد تا درباره این رویداد به بررسی بپردازد.

چند روز پیش نیز سپاه پاسداران قصد دزدیدن یک نفتکش دیگر بریتانیایی را داشت ولی با شلیک خمپاره از سوی یک رزمناو انگلیسی روبرو گردید و عقب نشینی کرد. در آن هنگام، مقامات حکومت اسلامی، با لحن تمسخرآمیزی، به تکذیب این ماجرا پرداختند و آن را ادعای کذب نامیدند.

یکی از دو نفتکشی که توقیف شده از بندر فجیره در امارات عربی متحده عازم بندر جُبَیل در عربستان سعودی بود. سپاه پاسداران ادعا می کند که توقیف آن به درخواست پلیس دریایی استان هرمزگان صورت گرفته است.

 

6 دیدگاه‌

 1. واقعا حیرت آور است که غرب با تمام این اقدامات تروریستی رژیم شیطانی ولایت فقیه، این چنین منفعلانه رفتار می کند، تجربه ثابت کرده که هر چه میدان را برای این رژیم باز کنند ، اینها گستاخ تر می شوند. من مطمنم برای اقدامات کمتر ازین ، جورج بوش پسر ، پایگاه های سپاه شیطان را منهدم می کرد. تاسف آور است که مصداق ببر کاغذی به واقعیت می پیوندد. رژیمی که پایگاه مردمی در ایران ندارد بخاطر این رفتارهای منفعلانه غرب ، آماده سرکوب بیشتر در ایران می شود ، نشانه های آن در سخت گیری در مورد رعایت حجاب کاملا واضح است .امیدوارم دوستان واقعی ایرانی ها ، اسراییلی های عزیز ، غربی ها و در راس آن ایالات متحده را در مورد واقعیت های موجود ، بیشتر آگاه کنند.

 2. تمامی نفتکشهای ایالات متحده وانگلستان وسایر متحدین باید تحت نظارت وامنیت نیروهای نظامی ویژه قرار بگیرد تا ازدزدی دریایی ایران جلوگیری شود. چرا این دولتهای نمیخواهند بفهمند که رژیم پلید ودزد ایران سر مردم ایران را کلاه گذاشته ودرحال دزدی اموال وثروتهای آنها بطور مرتب وروزانه به هیچ دلیل ومنطقی میباشد حالا میخواهید که نفتکش به این بزرگی را ندزدد؟؟ آخرسر هم میگوید که قوانین را رعایت نکرده بودند. نه که خود سپاه دزد تابع قانون ومقررات هستش؟؟

 3. انگلیس‌گاهی‌به‌گذشته‌بر‌می‌گردد‌ودوباره‌خیال
  استعمار‌به‌سرش‌میزند‌انگلیس‌واسرائیل وعربستان
  شیطانهایی‌هستند‌که‌امریکارا‌تحریک‌به‌جنگ‌می‌کنند‌به‌نظر‌میرسد‌تاکنون ترامپ‌عاقل‌تر‌از‌آنها بوده‌است
  انگایی‌خودش‌کشتی‌ایرانی را ربوده‌استتوقع‌نداشته
  باشد‌ایران‌فقط‌تماشا‌کند….اگر‌بیشتر‌ازاین‌بخواهد
  در‌این‌امور‌مداخله‌کند‌بدتر‌از‌این‌خواهد‌دید
  ….جنگ‌خلیج‌فارس‌برای‌هیچ‌کشوری‌سودی‌ندارد.بر‌عکس‌دنیا‌را‌دچار‌مشکل‌می‌کند
  ایران‌که‌تحریم‌است‌برایش‌فرقی‌نمیکند‌کشتیهای‌دیگران‌کتر‌کنند‌یانه
  پس‌باید‌روزنه‌های‌صلح‌را‌پیدا‌کنید‌وجهان‌را‌از‌بد‌بختی‌نجات‌دهید

  • سپاه یک نیروی تروریستی ضد بشریت یک نیروی سرکوبگر،حکومت ایران هم یک حکومت جنایتکار ضد مردم و از ریشه فاسد،اینها بقیمت فقر و فلاکت و غارت اموال ملت پا گرفتند و تبدیل به مزدوران قصاب دزد رژیم شدند متأسفانه آمریکا و اسرائیل و بریتانیا و دیگران چنان عکس العمل ضعیف و نرمی دارند که گویا از این حکومت شیطانی در هراسند و حساب میبرن و تا وقتی اقدام قاطع آمریکا و متحدانش علیه اینها انجام نگیره روز به روز گستاختر خواهند شد و عملیات‌های تروریستی بیشتر و بدتری را کمافی السابق ادامه خواهند داد…

Comments are closed.