سپاه پاسداران مسافران هواپیما را با موشک کشت، ولی اکنون نیز اجازه خاکسپاری و سوگواری آزاد نمی دهد

 

مراسم تشییع پیکر قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی در برخی شهرهای مناطق کردنشین با واکنش های زیادی در شبکه های اجتماعی و خارجی همراه بود

سپاه پاسداران با شلیک دو موشک، هواپیمای اوکراینی را منفجر ساخت و سرنشینان آن را کشت. ولی اکنون نیز به برخی خانواده های قربانیان اجازه خاکسپاری و سوگواری آزاد را نمی دهد و برای انجام آن شرایطی قائل می شود.

شبکه حقوق بشر کردستان خبر داد که سپاه پاسداران، برای انجام آیین خاکسپاری، سه شرط قائل می شود: نخست آن که به جای نهادن تابوت روی داشت و حمل پیادۀ آن به گورستان، از آمبولانس برای انتقال جنازه استفاده شود.  شرط دیگر آن است که حتما روی تابوت فرد جانباخته، پرچم حکومت اسلامی ایران نهاده شود و شرط سوم آن است که پیکر فرد جانباخته، در قطعه “شهدا” دفن شود.

گفتنی است که رژیم به مسؤولیت این جنایت اعتراف کرده، ولی هنوز کوچکترین پوزشی از خانواده های قربانیان نخواسته و مرتبا آنان را آزار می دهد.

مراسم تشییع پیکر قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی در برخی شهرهای مناطق کردنشین با واکنش های زیادی در شبکه های اجتماعی و خارجی همراه بود.

شبکه حقوق بشر کردستان با انتشار گزارشی از این مراسم ، از فشار نهادهای امنیتی و سپاه پاسداران بر خانواده‌های جانباختگان هواپیمای سرنگون‌شده اوکراینی در شهرهای کرمانشاه  مهاباد، سقز و سنندج خبر داده و نوشت:  با پرچم جمهوری اسلامی پوشانده شوند» و «در قطعه شهدا به خاک سپرده شوند».

این شرط‌ها در روزهای اخیر با اعتراض و واکنش خانواده‌های قربانیان همراه شد، تا جایی‌که تصاویر منتشر‌شده در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد شرکت‌کنندگان و بستگان قربانیان در مهاباد در جریان مراسم خاکسپاری، پرچم جمهوری اسلامی ایران را از روی تابوت‌های جانباختگان کنار می‌‌زنند و اعتراض خود را آشکارا نشان می‌دهند.

مراسم خاکسپاری این جانباختگان  که پس از چند روز با تاخیر و تحت تدابیر شدید امنیتی از پیش تعیین‌شده و در حضور نیروهای لباس شخصی برگزار شد. اما حضور نیروهای امنیتی  نتوانست مانع اعتراض‌های دسته‌جمعی مردم و خشم عمومی آن‌ها از این اتفاق شود.

مراسم خاکسپاری جانباختگان سرنگونی هواپیمای اوکراینی با سر دادن سرودهای حماسی، اعتراض علیه حکومت و شعارهایی تند که اصل نظام جمهوری اسلامی و شخص آیت‌الله خامنه‌ای را هدف قرار داده بود، در این منطقه برگزار شد.

شرکت‌کنندگان در این مراسم شعارهایی چون «مرگ بر ستمگر، چه شاه باشه چه رهبر»، «خامنه‌ای قاتله، ولایتش باطله»، «کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر الدنگ رو ستایش کنیم»، «بسیجی، سپاهی، داعش ما شمایی» سر دادند و با بازخوانی سرودهای حماسی و انقلابی کردها از جمله «ای شهیدان، ای شهیدان، نمی‌میرد نام و نشانتان»، پیکر جانباختگان را تا آرامگاه ابدی‌شان بدرقه کردند.

در گزارش شبکه حقوق بشر کردستان امده که مراسم خاکسپاری آروین مرتب و آیدا فرزانه، از جانباختگان این سانحه، خانواده این افراد از دفن فرزندانشان در قطعه شهدا و استفاده از پرچم جمهوری اسلامی ایران امتناع کردند.

هم چنین در این رابطه جواد سلیمانی همسر الناز نبیئی یکی از سرنشینان کشته شده پرواز۷۵۲، با انتشار بخش‌هایی از تهدیدها و احضارش از سوی دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی ابعاد تازه‌ای از فشار و تهدید خانواده‌های کشته‌شدگان  این پرواز را فاش کرد و گفت که علاوه بر احضار از سوی وزارت اطلاعات، «همان روز ترحیم به من پیام دادند که دهنت را ببند، این اولین و آخرین اخطار است.»