سپاه پاسداران هشدارهای فرمانده ارتش اسرائیل را “پرت و پلا” خواند. وزیر دفاع اسرائیل و فرمانده ناوگان پنجم گفتگو کردند

فرماندهان ارشد سپاه پاسداران، همچنان هشدارهای مقامات نظامی و امنیتی اسرائیل علیه برنامه های اتمی و موشکی رژیم دست کم می گیرند و به شیوه بی ادبانه خود، به تحقیر و توهین علیه سران این کشور می پردازند.

این بار سپاه علی فدوی، جانشین فرمانده سپاه پاسداران بود که در واکنش به سخنان ژنرال آویو کوخاوی رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل گفت: «اقدامات نظامی برای نابود کردن توانمندی های ایران، “چیزی حز گرت و پلا نیست”!

ژنرال کوخاوی روز گذشته (چهارشنبه) در یک سخنرانی گفت که ارتش اسرائیل بسیار هوشیار و آماده، همیشه برنامه های دفاعی خود در برابر رژیم ایران را به روز می کند و آن را با آخرین پیشرفت های تکنولوژی هماهنگ می سازد».

نفتالی بنت نخست وزیر و بنی گانتس وزیر دفاع نیز بارها گفته اند که مجهز شدن رژیم ایران به جنگ افزار اتمی، با توجه به قدرت موشکی آن رژیم، ایران، بزرگترین خطر موجودیتی علیه اسرائیل است و اگر دنیا به فکر آن نباشد، اسرائیل خود به فکر خویش خواهد بود.

حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران نیز تا کنون بارها اسرائیل را به نابودی تهدید کرده است.

همزمان خبر رسید که وزیر دفاع بنی گانتس دیداری با فرمانده ناوگان پنج ایالات متحده، مستقر در خلیج فارس داشته است. یائیر لاپید وزیر خارجه نیز که هفته گذشته برای گشایش سفارت اسرائیل در بحرین به منامه رفته بود، در حاشیه آن روی عرشه یکی از رزم ناوهای آمریکایی در قرارگاه دریایی ناوگان پنجم، دیداری با فرمانده آن داشت.

بنی گانتس گفت که در این دیدار، مسائل نظامی و امنیتی منطقه خلیج فارس و به ویژه خطرات امنیتی و نظامی رژیم ایران در خلیج فارس سخن گفته و تاکید کرده است که ادامه حضور نیروهای آمریکایی در منطقه، برای حفظ ثبات و جلوگیری از بحران جنگی، اهمیت بسیار دارد.

با آن که اسرائیل درباره بیرون رفتن سربازان آمریکایی از افغانستان هیچ دیدگاه رسمی بیان نکرده، ولی دست اندرکاران امور نظامی و امنیتی اسرائیل، این موضوع را باعث جری تر شدن رژیم ایران دانسته اند.

ایالات متحده اعلام کرده که در دراز مدت، قصد دارد نیروهای خود را از حوزه خلیج فارس و عراق و سوریه به طور کامل خارج کند. اسرائیل این احتمال را خطرناک می داند و احتمال میرود که وزیر دفاع اسرائیل در دیدار با فرمانده ناوگان پنجم آمریکا، به تشریح آن پرداخته است.

ادامه حضور نظامی آمریکا در خلیج فارس، از نظر گسترش دوستی و همکاری اسرائیل با امیر نشین ها نیز اهمیت بسیار دارد. با استناد به پشتیبانی دولت واشنگتن و پرزیدنت دونالد ترامپ بود که امارات عربی متحده و بحرین با اسرائیل پیمان صلح بستند و اسرائیل می کوشد امیرنشین های بیشتری را به ورود به این روند تشویق کند.