سپاه پاسداران: «همه دستگاه‌های ماهواره‌ای که به فضا فرستادیم به خوبی کار می‌کنند»

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران اعلام کرد که همه زیر سیستم های ماهواره نور در حال حاضر فعال هستند و جمع اوری اطلاعاتی  ماهواره شروع شده است. این خبر هنوز از جانب منابع اطلاعاتی مستقل تایید نشده است.

سپاه پاسداران  اولین ماهواره خود با نام نور را در اوایل اردیبهشت ۹۹ بوسیله ماهواره ‌بر قاصد در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین قرار داد.پرتاب این ماهواره به فضا به عنوان اولین ماهواره در حوزه نظامی ایران، بازتاب‌های زیادی در داخل و خارج از کشور داشت.

پاسدار علی جعفرآبادی از سرپرستان این پروژه گفت:  شاید مهمترین دستاورد ما این بود که به فناوری موتورهای سوخت جامد با نازل متحرک و بدنه‌های کامپوزیتی سبک دست یافتیم.

وی افزود: موضوع دیگر، مسئله تاکتیکی بودن ماهواره‌بر قاصد بود که آن هم در داخل کشور برای اولین بار رخ داد.

سپاهی جعفر آبادی خاطر گفت: در حقیقت اگر ماهواره‌بر ثابت باشد، به دلیل محدودیت‌هایی که در پرتاب وجود دارد، پرتاب تنها در زوایای خاصی نسبت به مدار استوا امکان‌پذیر خواهد بود که به آن زاویه میل مداری  گفته می‌شود. یعنی اگر ماهواره‌بر ثابت باشد، این زوایا محدود می‌شوند.

او افزود: کشور ما یک کشور پهناور است که به لحاظ ژئوپلتیک در بالای اقیانوس هند قرار گرفته و برای همین، اگر ماهواره‌بر ما تاکتیکی باشد، این امکان را داریم که در هر زاویه مداری که نیاز باشد، پرتاب را انجام دهیم. این امکان در ماهواره‌بر قاصد حاصل شد. یعنی می توانیم از هر گوشه کشور و با هر زاویه‌ای که بخواهیم این کار را صورت دهیم.

منابع اطلاعاتی آمریکا گفته بودند که این یک دوربین کامپیوتری معلق بیشتر نیست و هیچ گونه ارزش اطلاعاتی ندارد .