سپاه پاسداران پس از یک سکوت ۲۴ ساعته،  حملۀ هوایی اسرائیل را تایید کرد، اما کشته شدن اعضای این گروه را تکذیب نمود

سپاه پاسداران به نقل از آنچه “فرماندۀ لشکر فاطمیون” نامید، یعنی شبه نظامیان شیعه افغان که از سوی حکومت ایران به سوریه اعزام می‌شوند، نوشته است  که در آخرین حملات هوایی اسرائیل حتی یک نفر از اعضای این “لشکر” کشته نشد.

“در این راستا،  فرماندۀ لشکر فاطمیون” نیز گفته است که جنگنده‌های اسرائیل فقط “مواضع ارتش سوریه را هدف گرفتند” که در نتیجۀ آن “تعدادی از افسران ارتش سوریه” کشته شدند.

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران نیز  در پایان گزارش خود نوشت که هدف اسرائیل و “حامیان رسانه‌ای آن از انتشار اخبار حملات اسرائیل ..ایجاد رعب و وحشت در بدنۀ رهبری و رزمندگان جبهۀ مقاومت است.”

در رسانه های اجتماعی امده است که معلوم نیست، چرا حکومت در باره چنین عملیات خسارت باری به جای فرد ناشناسی به عنوان “فرماندۀ لشکر فاطمیون”، یکی از فرماندهان سپاه پاسداران یا نیروی قدس در بارۀ این حملات اخیر اظهار نظر نکرده است.

هفته گذشته نیز  پاسدار محمد حجازی، جانشین فرماندۀ نیروی قدس، از اساس صدها حملۀ هوایی اسرائیل به مواضع ایران در سوریه را تکذیب کرد.

جنگنده‌های اسرائیل دو شب پیش در خونین ترین حملات خود به مواضع ایران در مناطق دیرالزور و البوکمال در نزدیکی مرزهای سوریه با عراق هجده بار پایگاه‌ها و انبارهای مهمات سپاه قدس و شبه نظامیان وابسته به ایران اعم از عراقی، افغان و حزب الله لبنان را بمباران کردند که در نتیجۀ آنها دست کم ۵٧ نفر کشته و شمار نامعلومی زخمی شدند.

به گفته منابع خبری در آمریکا ، حملۀ اخیر اسرائیل به مواضع ایران در سوریه با همکاری اطلاعاتی آمریکا صورت گرفت و تصمیم دربارۀ این حمله را دوشنبه گذشته، مایک پمپئو، وزیر امور خارجۀ آمریکا، و یوسی کوهن، رئیس موساد، حین صرف نهار در رستورانی در واشنگتن گرفتند.

همچنین  محمد جواد ظریف نیز به تازگی اعتراف کرد که حدود پنج هزار شبه نظامی شیعه افغان به عنوان “لشکر فاطمیون” برای شرکت در جنگ داخلی سوریه به این کشور اعزام شده‌اند و هم اکنون دو هزار تن از این نیروها همچنان در سوریه مستقر هستند، هر چند ظریف مدعی شد که این افراد داوطلبانه به سوریه رفته‌اند و البته جمهوری اسلامی ایران هم از آنان پشتیبانی کرده و می‌کند.

به گفتۀ کارشناسان از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ٢٠١١ جمهوری اسلامی ایران دست کم ٧٠ هزار نیروی نظامی به سوریه فرستاده که دست کم ده هزار نفرشان تاکنون کشته شده‌اند.

پیشتر نیز حشمت الله فلاحت‌پیشه، رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی در مجلس اعتراف کرده بود که در این جنگ رژیم اسلامی فقط سی میلیارد دلار پول در اختیار رژیم بشار اسد گذاشته است.