سپاه  پاسداران یک شناور خارجی و خدمه آن را در خلیج فارس توقیف کرد

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران  گزارش داد که قایق‌های نیروی دریایی سپاه پاسداران یک نفتکش با پرچم پاناما را که به گفته آنان “حامل سوخت قاچاق” بوده در آبهای خلیج فارس توقیف کرده اند و خدمه آن بازداشت شده اند.

این خبرگزاری در ادامه نوشته است  این نفتکش “حامل ۳۰۰ هزار لیتر سوخت قاچاق” بوده است و در حال سوختگیری از یک شناور دیگر بوده است.

در ادامه این گزارش آمده است که  ده خدمه این کشتی هم بازداشت و در اختیار دستگاه قضایی قرار گرفته‌اند.

نیروی دریایی آمریکا نسبت به تردد کشتی‌های تجارتی در آب‌های خلیج فارس، دریای عمان و همچنین تنگه هرمز هشدار داده است. باید یادآور شد که یک سوم نفت جهان از تنگه هرمز عبور می‌کند.

در بیانیه نیروی دریایی آمریکا ایجاد اختلال در سامانه موقعیت‌یاب جهانی (GPS) و همچنین در سامانه‌های ارتباطی کشتی‌های در حال تردد در آب‌های این منطقه از سوی جمهوری اسلامی ایران محتمل اعلام شده است.

نیروی دریایی آمریکا پیشتر با انتشار بیانیه ای اعلام کرده بود که بر اساس گزارش‌هایی که از سوی برخی از کشتی‌های بازرگانی دریافت کرده‌، خدمه این کشتی‌ها از تماس‌هایی از سوی “منابع نامشخصی” خبر داده‌اند که مدعی بوده‌اند وابسته به ناوگان دریایی آمریکا یا ناوگان مشترک دریایی تحت فرماندهی آن کشور هستند.

در این بیانیه به کشتی‌های تجارتی در آب‌های منطقه توصیه شده است که مانع از ورود نیروهای گشت دریایی ایران به عرشه خود شوند، اما از مقاومت در برابر آنها پرهیز کرده و بی درنگ با ناوگان دریایی آمریکا تماس بگیرند.

پیشتر نیز پاسدار تنگسیری در برخورد با قاچاقچیان گفته بود:  برخورد شدیدی با کشتی های قاچاق سوخت  کردیم و تاکنون  ۲۳ کشتی خارجی در توقیف ما است. ما با دانه درشت‌ها برخورد می ‌کنیم و تا کنون ۲۵ میلیون لیتر سوخت قاچاق نیز توقیف کردیم.

تنگسیری افزوده بود: در حوزه کشتی‌های بالگرد بر و پهپاد بر امسال شاهد الحاق این شناور به نیروی دریایی سپاه خواهیم بود