سیاستمداران حکومت، در تلاش دیگری برای تحقیر تظاهرکنندگان، آن ها را بیسواد و بیکار می نامند

در تلاش برای توهین و تحقیر مردمی که در اعتراضات گسترده خیابانی در ده ها شهر ایران شرکت کردند، یک نماینده مجلس ادعا کرد که شرکت کنندگان همگی افراد بیکار و کم سواد بوده اند، و قاعدتا نمی توانند نمایندگان همه اقشار ملت ایران محسوب گردند.

حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز اعلام کرد که بنا به گفته‌های نماینده وزارت اطلاعات در جلسه این کمیسیون،‌ بیشتر افراد بازداشت‌شده در جریان اعتراض‌های سراسری آبان‌ماه افراد “بیکار،‌کم سواد و یا دارای مشاغل کم‌ درآمدند”.

مقامات خود رژیم بارها تائید کرده اند که به علت مشکلات اقتصادی و سوء مدیریت مسؤولان، بیش از نیمی از مردم ایران به زیر خط فقر سقوط کرده اند و بیسواد و بیکار خواندن آنان، بخش دیگری از تلاش شیادانه رژیم برای تخطئه جنبش مردمی در ایران است

رهبر، رییس‌جمهور، مسئولان امنیتی و فرماندهان نظامی جمهوری اسلامی طی روزهای گذشته در مجامع عمومی و سخنرانی‌های خود شهروندان حاضر در اعتراض‌ها را “اشرار”،‌ “آشوبگر” و “تحت هدایت اسرائیل و امریکا و عربستان خوانده‌اند.

در این میان، یکی از فرماندهان سپاه پاسداران که از او نام برده نشد، هشدار داد که این حوادث، پایان کلام نخواهد بود و ممکن است دوباره  شاهد اتفاقات مشابه باشیم.

آخوند ابراهیم  رئیسی رئیس قوه قضائیه و یکی از اعضای شورای مرگ رژیم که در گذشته حکم اعدام شمار زیادی از زندانیان سیاسی را صادر کرد، هشدار داده گفت : با مردم معترض که وی آنان را اشرار و وابستگان به جریان ضد انقلاب توصیف کرده  ،‌ با قاطعیت برخورد کنید و هرچه زودتر تکلیف بازداشتی‌های اخیر را مشخص کنید .

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه که در قتل عام زندانیان سیاسی در سال ۶۷ نیز دست داشته گفت  آنانی که موجب ناامنی شده‌اند و اغتشاش کرده‌اند وضعیت‌شان باید مشخص شود و در دادگاه به جرم آن‌ها رسیدگی خواهد شد.

بر اساس آمارهای غیررسمی، ارزیابی گردیده که در جریان اعتراضات به افزایش قیمت بنزین حدود سه هزار نفر دستگیر شدند.