سیاستمدار آلمانی: اسرائیل در خنثی کردن توطئه های تروریستی، به دولت آلمان یاری های اطلاعاتی رسانده است

بنیامین نتانیاهو اخیرا در یک سخنرانی فاش ساخته بود که اسرائیل به چندین کشور اروپایی کمک های اطلاعاتی کرده

یک سیاستمدار ارشد آلمانی فاش ساخت که اسرائیل تا کنون چندین بار اطلاعات امنیتی مهمی در اختیار دولت برلین قرار داده که توانسته است دست کم شش توطئه تروریستی را که ممکن بود موجب کشته شدن شماری افراد بیگناه و بی دفاع بشود، خنثی کند.

این سخنان را رُدریخ زِواتر عضو کمیسیون امور خارجی پارلمان آلمان بیان داشت که از مقامات ارشد حزب اکثریت پارلمانی آن کشور و همکار خانم آنگلا مرکل صدر اعظم می باشد.

این عضو پارلمان آلمان، حاضر نشد در مورد ابعاد همکاری های اطلاعاتی با اسرائیل، به هدف خنثی کردن توطئه های تروریستی توضیح بیشتری بدهد.

بنیامین نتانیاهو اخیرا در یک سخنرانی فاش ساخته بود که اسرائیل به چندین کشور اروپایی کمک های اطلاعاتی کرده که به آن ها امکاند داده است چندین توطئه آدمکشی را خنثی کنند.

در گزارش های پیشین گفته شده بود که کشف توطئه تروریستی رژیم ایران در دانمارک، و همچنین کشف توطئه انفجار در همایش مجاهدین در فرانسه نیز مدیون اطلاعاتی بوده که اسرائیل آن ها را در اختیار کشورهای مربوطه قرار داده بود.

ولی مقام آلمانی در مورد میزان همکاری های امنیتی با اسرائیل، به خبرنگاران گفت که مهمترین نوع همکاری بین دو کشور، سکوت در مورد ماهیت و جزئیات آن است.

این عضو پارلمان آلمان به مساله اتهامات مالی در رابطه با یک فروند زیردریایی که به اسرائیل فروخته شده نیز اشاره کرد و گفت این امری است که به خود اسرائیل مربوط می شود و آلمان در آن دخالتی نخواهد کرد.

اشاره وی به جنجالی در داخل اسرائیل است که به موجب آن، دلالان معامله خرید ششمین زیردریایی مورد نیاز اسرائیل از آلمان، مقادیری رشوه پرداخته اند. نخست وزیر اسرائیل نیز در این رابطه مورد بازپرسی قرار گرفت. ولی مقامات مسئول می گویند که به احتمال زیاد وی از این جریان کاملا بی اطلاع بوده است.

پلیس اسرائیل می گوید که پس از کوششی که بیش از یک سال است ادامه دارد، پرونده اتهامات تکمیل شده و به زودی به اداره کل دادستانی برای ادامه پیگیری سپرده خواهد شد.