سیاستمدار دروزی اسرائیل: بزودی امیرنشین های عرب روابط خود با اسرائیل را علنی خواهند ساخت

خبرگزاری تسنیم در تهران، در گزارشی، با استناد به سخنان یک وزیر پیشین کابینه اسرائیل در یک مصاحبه تلویزیونی، نوشت که امیرنشین های عرب حوزه خلیج فارس و همچنین عربستان سعودی به گسترش مناسبات آشکار و پنهان خود با اسرائیل ادامه می دهند.

تسنیم از قول وزیر پیشین ارتباطات، اَیوب قراء نوشت: از سال میلادی آینده (پنج هفته دیگر) همه امیرنشین ها درهای خود را به روی اسرائیلیان خواهند گشود و مردم این کشور می توانند به آن سرزمین ها سفر کرده و به داد و ستد بازرگانی با آن ها بپردازند.

ایوب قراء که خود یک عرب دروزی اسرائیل است و پست های مهمی در دولت اسرائیل و نهادهای کشوری داشته، خود تاکنون بارها از امیرنشین ها دیدن کرده و مناسبات نزدیکی با سران آن ها دارد.

در مصاحبه ای که از شبکه تلویزیونی اسرائیل “آی ۲۴” پخش شد، ایوب قراء گفت که اخیرا سفری به امارات عربی متحده داشته و مورد پذیرایی گرم قرار گرفته است.

ایوب قراء ارزیابی کرد که کوتاه مدتی پس از انتشار طرح صلح ایالات متحده، برای پایان بخشیدن به نزاع فلسطینی – اسرائیلی، بسیاری از امیرنشین ها روابط خود را با اسرائیل علنی خواهند ساخت و احتمالا این کشور را به رسمیت خواهند شناخت.

ایالات متحده، به علت بحران برپایی کابینه آینده اسرائیل، تا بحال چند بار انتشار این برنامه را به تعویق انداخته است.

این سیاستمدار با سابقه اسرائیلی گفت که امیرنشین بحرین گرمترین روابط را با اسرائیل دارد. آگاهان می گویند که علت این امر آن است که بیشترین تلاش تخریبی رژیم ایران به هدف برانداختن حکومت های همسایه، علیه خاندان آل خلیفه در بحرین است. با توجه به آن که بحرین دارای یک اکثریت بزرگ شیعه در برابر حاکمان اهل تسنن است، رژیم ایران با صرف هزینه های بسیار، شماری از تندروهای شیعه را تحریک کرده برای برانداختن رژیم کنونی به تلاش بپردازند. دولت منامه تا کنون توانسته است با واکنش قاطعانه، همه این توطئه ها را خنثی کند.

یکی از احتمالاتی که ایوب قراء در مورد گسترش روابط با عربستان سعودی مطرح کرد، احداث یک شاه لوله برای انتقال بخشی از نفت عربستان سعودی به اسرائیل است تا از این کشور به اروپا صادر شود و کانال سوئز و خلیج فارس را دور بزند.

ایوب قراء که عضو فعال حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو می باشد، همچنین فاش ساخت که اخیرا یک شاهزاده عربستانی از اسرائیل دیدن کرده و همسرش در یکی از بیمارستان های بزرگ این کشور مورد درمان قرار گرفته است. او نام این شاهزاده را فاش نساخت.

یک دیدگاه

  1. سلام // خبر گسترش روابط دیپلماتیک البته بصورت لاک پشتی بین اسرائیل و کشورهای حاشیه خلیج فارس بسیار خوشحال کننده است، اما خطرات زیادی را نیز در بر دارد، در جواب آقای ایوب قراء باید بگویم چه کسی امنیت جان مردم اسرائیل در آن کشورها را تامین می کند؟ ایران و نیروهای نیابتی صد درصد دست به فعالیت می شوند، نباید فعلا مردم اسرائیل را در تیر رس آنان قرار دهید. اشوی اشوی علی مهلک یا ایوب

Comments are closed.