سیاست جدید رژیم ایران برای تسلط بر خلیج فارس: «اجازه هیچ تغییری را نمی دهیم!»

مقامات حکومت اسلامی ایران، در تلاش فزاینده خود برای تسلط بر حوزه خلیج فارس و تنگه هرمز، یک صدا اعلام کردند که اجازه هیچ تغییری را در این آب ها نخواهند داد و از امنیت این آب ها قاطعانه دفاع خواهند کرد.

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، که در ماه های اخیر لحن بسیار تندی را در پیش گرفته تا شاید از ادامه حملات جناح تندرو رژیم در امان بماند، در سخنانی تهدید آمیز از جمله گفت: «اجازه بی نظمی در خلیج فارس و تنگه هرمز را نمی دهیم». سپاهی حسین دهقان نیز که در پایان خدمت به عنوان فرمانده نیروهای مسلح، عنوان “مشاور نظامی امام خامنه ای” به وی اعطا شده است، گفت: «هر تغییر در وضعیت تنگه هرمز، به رویارویی منجر خواهد شد».

این سخنان در حالی بیان می شود که عامل اصلی بحران و تغییرات در آب های خلیج فارس، عملیات تعرضی ماه های اخیر رژیم ایران نسبت به نفتکش های کشورهای دیگر است که در گذشته آزادانه در تنگه هرمز در رفت و آمد بودند و در دو ماه اخیر شش نفتکش توسط عوامل تروریستی و ماموران حکومت ایران آسیب دیده اند و یک نفتکش نیز علنا توسط سپاه پاسداران ربوده شده است.

آگاهان می گویند که آمد و شد کشتی ها در خلیج فارس همیشه جریان داشته و ناوگان دریایی ایالات متحده و چند کشور دیگر نیز همیشه در آن حوزه مستقر بوده اند. ولی از هنگامی که ایالات متحده از برجام خارج شده و فروش نفت حکومت ایران به صفر نزدیک می شود، سران حکومت علنا تائید می کنند که به انتقام جویی پرداخته اند تا ثابت کنند که ادامه تحریم ها به سود ایالات متحده و کشورهای اروپایی نمی باشد.

حسن روحانی اقدام سپاه پاسداران را در ربودن نفتکش بریتانیایی ستود و حتی ادعا کرد که همه مردم دنیا باید این اقدام سپاه پاسداران را تحسین کنند. حسن روحانی در این بخش از سخنان خود گفت: «مسؤولیت حفاظت از خلیج فارس با کشورهای منطقه است و ارتباطی به دیگران ندارد.

از هنگام به روی کارآمدن حکومت اسلامی، خمینی به صراحت گفته بود که قصد دارد انقلاب خود را به کشورهای عرب همسایه صادر کند و به ناامن کردن منطقه پرداخت و از آن هنگام بود که کشورهای غربی حضور نظامی خود را در خلیج فارس پررنگ تر ساختند.

آگاهان می گویند که رژیم ایران اکنون می کوشد نیروهای نظامی کشورهای دیگر را از خلیج فارس بیرون کند، تا آسان تر بتواند امیرنشین عرب را ببلعد و موجب سقوط رژیم کنونی در عربستان شود.

سپاهی حسین دهفتان نیز در ادامه سیاسی جدید حکومت ایران گفت: «هرگونه تغییری در وضعیت تنگه هرمز، به یک رویارویی خطرناک کشانده خواهد شد». او توضیح نداد که منظورش از آن چه که “هرگونه تغییری در وضعیت تنگه هرمز” می نامد چیست؟ طبق معاهدات بین المللی، تنگه هرمز یک آبراه بین المللی است و رژیم ایران حق ندارد در آمد و شد کشتی ها از این تنگه هیچگونه مزاحمتی ایجاد کند.

همچنین، از هنگام اعلام استقلال امیرنشین در چند دهه پیش، به دنبال خروج نیروهای انگلیسی از بخش جنوبی خلیج فارس، ایالات متحده پایگاه های نظامی از برخی امیرنشین ها اجاره کرده که آن نیز امر تازه ای نیست و تغییری محسوب نمی شود.

2 دیدگاه‌

    • بنظر من ایران تنها به پشتگرمی روسیه اینچنین زبان درازی میکند تمام این اخلال در امور همسایگان نیز زیر سر روسیه میباسد . آنها با این خیال خام که چون کشورهای حاشیه خلیج فارس همگی مسلمانند و چون خامنه ایی جاسوس دست پرورده روسها میباشد انها امیدوارند که با موفقیت خامنه ایی در این کشورها و سر کار امدن حکومتهایی طرفدار اخوندها در این کشورها روسها هم به اسانی در این کشورها رخنخ کرده و به ارزوی دیرین خود یعنی ابهای ازاد دست پیدا خواهند کرد هر چند روسها چیزی هم برای باختن ندارند چون تا حالا هم به اندازه کافی از حقوق ملت ایران دزدیده اند. در اخر کشوری که از ساختن ساده ترین چیزها عاجز است چگونه میتوان باور کرد که فادر به ساختن این موشکها شده هر چند با تکنولوژی پنجاه سال پیش..

Comments are closed.