سیستم مالی رژیم ایران تحریم شد بنیاد دفاع از دموکراسی ها ماه گذشته آن را به ترامپ توصیه کرده بود

ماه گذشته مارک دوبویتز رییس بنیاد دفاع از دموکراسی ها با انتشار مقاله ای از پرزیدنت خواست تا به عنوان آخرین ضربه سیستم مالی رژیم ایران را تحریم کند.

روز گذشته ایالات متحده کل سیستم مالی رژیم را مورد تحریم قرار داد.

دوبویتز در ماله ماه گذشته خود ارزیابی کرده بود  که حکومت کنونی در آستانه سقوط کامل قرار گرفته و با آخرین ضربه، کارش به پایان می رسد.

مارک دوبوویتز که  آگاهی های دقیقی از اوضاع ایران دارد در مقاله خود نوشت که تنها یک ضربه “ناک اوت” پرزیدنت ترامپ باقی مانده که رژیم ایران در رینگ بوکس از پای درآید.

دوبوویتز تحریم کامل سامانه مالی رژیم ایران را “ناک اوت” جمهوری اسلامی دانست و گفت: «پرزیدنت ترامپ برای رسیدن به این هدف تنها  به مشت آخر نیاز دارد تا “ضربه فنی” به فرجام برسد. به باور آن‌ها، تحریم شاخه مالی ایران از سوی ترامپ، می‌تواند چنین مشتی باشد».

پس از اعلام اجرایی شدن  تحریم های همه بانک‌ها و موسسات مالی حکومت  اسلامی ایران از سوی دولت ترامپ رسانه های آمریکایی نوشته اند :   چنین امری نه تنها موجب کاهش درآمد ارزی ایران می‌شود، بلکه حتی بازگشت آمریکا به برجام را دشوار می‌سازد.

پیشنهاد طرح قطع کامل شریان‌های مالی ایران و بیرون راندن این کشور از سامانه مالی بین‌المللی چندی پیش توسط چند سناتور جمهوریخواه و از جمله از سوی تام کاتن و تد کروز به دولت دونالد ترامپ ارائه شده بود.  اما اکنون رسانه‌های آمریکایی از اجرای زودهنگام  این سیاست از سوی دولت آمریکا خبر می‌دهند.

برای نخستین بار روزنامه “واشنگتن پست” این خبر را منتشر کرد و پس از ان در خبرگزاری‌های بین‌المللی نیز بازتاب یافت.

در ادامه این خبر رسانی ، خبرگزاری رویترز نوشته است که با  اجرایی شدن این سیاست، کل سامانه مالی ایران مشمول تحریم‌های آمریکا خواهد شد.

خبرگزاری رویترز در ادامه نوشته است:   اجرای چنین سیاستی عملا باعث خروج ایران از بخش مالی بین‌المللی می‌شود. چنین امری نه تنها امکان کسب درآمدهای ارزی برای حکومت ایران را کاهش می‌دهد، بلکه حتی می‌تواند منجر به مسدود شدن دارایی‌های مالی ایران در خارج از این کشور شود.

رویترز، نوشته است :  اجرای سیاست تحریم سامانه مالی ایران از سوی دولت آمریکا در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آن کشور را بی ارتباط با تلاش آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه نمی‌داند.

این روزنامه آمریکایی، نوشته است:  سیاست تحریم کامل مالی ایران را در پی مخالفت کشورهای اروپایی ذیربط در توافق هسته‌ای با سیاست  فعال کردن “مکانیسم ماشه” و بازگرداندن همه تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران و از جمله تمدید نامحدود تحریم‌های تسلیحاتی این کشور اتخاذ کرده است.

واشنگتن پست نیز در این باره نوشته است که  اجرای چنین سیاستی عملا منجر به خروج ایران از شبکه مالی سوئیفت می‌شود. همین موضوع امکان داد و ستد کشورهای اروپایی با ایران را به شدت محدود خواهد کرد.  از این رو، بسیاری از سیاستمداران اروپایی نسبت به دشوار شدن صدور کالاهای بشردوستانه و به‌ویژه کالاهای پزشکی و مواد خوراکی به ایران ابراز نگرانی کرده‌اند.

واشنگتن پست، در ادامه نگاشته است  که حکومت ایران در سال گذشته موفق شده که یک میلیارد دلار دارو و لوازم پزشکی و سه و  نیم میلیارد دلار مواد خوراکی وارد کند. اقدامی  که در صورت خروج کامل ایران از شبکه تراکنش‌های مالی بین‌المللی بعدده بسیار دشوار خواهد شد.

در همین زمینه  جو بایدن نیز در کارزار انتخاباتی خود اعلام کرده که در صورت پیروزی، آمریکا بار دیگر به جمع کشورهای حاضر در توافق هسته‌ای با ایران بازخواهد گشت.

این در حالی که تحریم‌های مالی ایران از سوی پرزیدنت  ترامپ، حتی در صورت شکست او در انتخابات نیز می‌تواند بازگشت آمریکا به برجام و رفع تحریم‌های این کشور را دشوار سازد.

طرح تحریم‌ بانک‌ها و موسسات مالی ایران از سوی آمریکا در ارتباط با دستورالعمل اجرایی ۱۳۹۰۲ اعمال شد.

پیشتر نیز  نمایندگان و سناتورهای جمهوریخواه در پشتیبانی از پیشنهاد بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها خواستار تشدید تحریم‌های ایران شده و از دولت ترامپ درخواست کرده بودند تحریم ‌بانک‌ها و موسسات مالی ایران را نیز در زیرمجموعه این دستورالعمل اجرایی قرار دهد.

طرفداران تشدید تحریم‌های ایران و از جمله اعضای بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها بر این باورند که در صورت تحریم بانک‌ها و موسسات مالی ایران در ارتباط با فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی، امکان تجدید نظر در این سیاست برای جو بایدن محدود خواهد شد.

بایدن در صورت پیروزی برای رفع این تحریم‌ها باید ثابت کند که این موسسات در فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی ایران نقشی ندارند و اثبات چنین امری، دشوار و زمان‌بر خواهد بود.