سیصد تن از مدرسان حوزه قم در انتقاد از ناتوانی روحانی در کنترل کشور خواستار ورود خبرگان برای حل مشکلات شدند

سیصد تن  از مدرسان و روحانیان حوزه‌ علمیه قم در نامه‌ای به اعضای هیات رییسه مجلس خبرگان، ضمن انتقاد از  لغو اجلاسیه‌های مجلس خبرگان به خاطر شیوع کورونا، اعلام کردند که اسلام و نظام در خطر است و به علت ناکارآمدی دولت،   شرایط بسیار حساسی ایجاد شده باید هر چه سریعتر جلسه خبرگان  ایجاد شود و  تصمیمات قاطع در مورد عملکرد نادرست حسن روحانی اتخاذ شود.

آنان در نامه خود  تاکید کردند که «حضرات آقایان عنایت دارند که در ماه‌های اخیر هم نمایندگان مجلس مکررا و صراحتا از حل مشکلات مردم اظهار عجز نموده‌اند، هم اکنون مشخص شده است که حسن روحانی بنای همکاری در حل مشکلات مردم را ندارد بنابراین ورود زعماء القوم ضرورتی انکار ناپذیر است».

این نامه درحالی منتشر شده است که مجلس خبرگان تاکنون دو اجلاسیه خود را به دلیل شیوع کرونا در اسفند ماه ۹۸ و مرداد ۹۹ لغو کرده است.

هیات رییسه مجلس خبرگان شامل احمد جنتی، ابراهیم رئیسی، محمدعلی موحدی کرمانی، احمد خاتمی، عباس کعبی، محسن قمی و هاشم حسینی بوشهری،است .

آخوند های حوزه علمیه وابسته به بیت رهبری از هیات رییسه مجلس خبرگان،  با عنوان حصون”پناهگاه” امت،  یاد کرده نوشته اند: «از حصون امت انتظار می‌رفت در این شرایط حساس که اسلام، انقلاب، نظام و مردم وضعیت سختی را تجربه می‌کنند، در صف اول پیگیری حل مشکلات باشند لکن با کمال تاسف، شاهد لغو جلسات مجلس خبرگان آنهم به بهانه‌ حقیر کورونا هستیم».

در بخشی از این نامه با اشاره به سخنان خامنه ای به عنوان “امر موکد” در خصوص مطالبه‌گری خبرگان از سایر نهادهای نظام ، تاکید کردند که این توصیه رهبری “مسئولیت شرعی و قانونی” اعضای مجلس خبرگان را به‌مراتب مضاعف کرده و شایسته است با قید فوریت و پیش از فوت وقت با تشکیل جلسه خبرگان، تصمیمات قاطع و موثر اتخاذ کنند.

نویسندگان این نامه درباره محتوای  “تصمیمات قاطع و موثر” پیشنهادی خود توضیحی ارائه نکردند، اما به طور ضمنی به ناکارآمدی دولت و مجلس در شرایط فعلی اشاره کردند.

در اسفند ماه سال۹۸ هیات رییسه مجلس خبرگان اعلام کرد که اجلاسیه اسفند ماه خود را به دلیل شیوع کورونا و به توصیه مقام‌های وزارت بهداشت لغو کرده‌است.

این در حالی است که با تصویب و به دستور ستاد ملی مدیریت کورونا کنکور دکتری، کارشناسی ارشد و کنکور سراسری و همچنین مراسم محرم در سراسر کشور برگزار شد.

پس از آن در نیمه مرداد ماه سال‌جاری باردیگر احمد خاتمی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان اعلام کرد که اجلاس رسمی دوره پنجم مجلس خبرگان که قرار بود در ۲۷ مردادماه برگزار شود «با توجه به گسترش ویروس منحوس کرونا و درگیر بودن اکثر استان‌های کشور با آن و نیز با لحاظ اینکه ستاد ملی مقابله با کرونا، تشکیل اجتماعات را ممنوع نموده، برگزار نخواهد  شد.»

لغو دو اجلاسیه مجلس خبرگان در حالی صورت گرفته است که اعضای مجلس خبرگان اغلب روحانیان پیر و سالخورده‌اند.

در میان مقام‌های ارشد حکومتی، بالاترین سطح قرنطینه تاکنون در مورد علی خامنه‌ای اجرا شده است.

به نظر می رسد که جناح تندرو حکومت در بدست گیری دولت جدید تعجیل دارد و در صدد است تا با فشار جناح های مختلف و وابستگان رهبری روحانی را زودتر از موعد برکنار کند