سیل‌زدگان خوزستان؛ شهرداری سربندر را تصرف کردند

به گزارش شبکه های اجتماعی  و برخی رسانه‌های داخلی ایران، سیل زدگان خوزستانی که در مقابل دادگستری و شهرداری بندر خمینی تجمع کرده بودند با سر دادن شعارهایی علیه مسئولان حکومت شهرداری را به تصرف خود دراوردند.

تصاویر منتشر شده از سیل در شبکه های اجتماعی نشان می دهد طی روزهای گذشته سیل بخش‌هایی از استان خوزستان را زیر آب برده و خانه‌های مردم زیر آب رفته است. این در حالی که مردم این استان  در بدترین شرایط بهداشتی به سر می برند

همزمان با این اعتراضات مردمی ، در شهر بندر خمینی، محمد عبیاوی شهردار این شهر با حکم غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان تعلیق شد.

بندر خمینی دومین بندر بزرگ ایران است، اما سیستم کنترل آب‌های سطحی این شهر هنوز توسعه نیافته  است ، باید مسئولان دولت قبل از بارندگی اقداماتی همچون لایروبی جوی‌های خیابان انجام می‌شد اما این کار نشده بود.

طی یک دهه گذشته استان خوزستان سهمی ۱۵ تا ۲۰ درصدی در کل تولید ناخالص داخلی کشور داشته که عمده علت آن سهم چشمگیر این استان در تولید نفت کشور است.

به رغم این که صادرات نفت خام “۱۹۹ تریلیون تومان”، صادرات محصولات نفتی “۱۲۵ تریلیون تومان” و فروش داخلی محصولات نفتی “۶۶ تریلیون تومان” روی‌هم‌رفته سهمی ۴۶ درصدی در لایحه بودجه عمومی سال آینده ایران دارد، اما سهم استان خوزستان از کل هزینه‌های بودجه استان‌ها تنها ۱.۲ تریلیون تومان، معادل پنج درصد از بودجه استان‌ها در سال ۱۴۰۰ است.

مجتبی یوسفی، نماینده مجلس نیز در باره بودجه های اختصاص یافته به خوزستان و همچنین کمک های بانک جهانی به این منطقه گفته بود: « با وام ۱۴۹ میلیون دلاری بانک جهانی که در سال ۸۵ برای شبکه آب و فاضلاب خوزستان و فارس اختصاص داده بود؟؟؟ چه کردید؟مردم خوزستان دارند می میرند و جانشان در خطر است ؟

در چنین شرایطی جای بسی تعجب و شگفت است که  چرا این بارهم سپاه پاسداران ادعا نکرد که به کمک سیل زدگان می آید.