سینماداران در ایران خواهان بازگشایی سالن ها شدند و نسبت به ادامه بیکاری و فقر هنرمندان هشدار دادند

با آن که کورونا در ایران هنوز مهار نشده و با ادامه محدودیت های اجتماعی ناشی از آن، رییس انجمن صنفی سینماداران  از “شرایط بحرانی” و فقر و بیکاری این صنف در دوران شیوع کرونا خبر داد و گفت: چاره‌ای جز بازگشایی سینماها نداریم، دولت هنرمندان را حمایت نکرد.

محمد قاصد اشرفی افزود:  فقر در ایران همه گیر شده و جامعه هنری نیز وضعیت اش بدتر شده،”هیچ راهگشایی برای ما در نظر گرفته نشده” ما چاره‌ای جز بازگشایی سینماها نداریم چون از همه جا ناامیدیم و “هر حرفی می‌شنویم در حد شعار است.”

رییس انجمن صنفی سینماداران ایران همچنین درباره کمک ۱۰ میلیون تومانی سازمان سینمایی به هر سالن سینما، آن را “شوخی” توصیف کرده و افزوده “۱۰ میلیون تومان با وام ۶ ماهه چه دردی از ما دوا می‌کند؟ ما چیزی می‌خواهیم که نه تمام مشکلات بلکه حداقل بخشی از مشکل ما را کم کند. اینجا دولت باید حمایت کند. محل کسب ما بسته شده و از همه جا ناامید شده‌ایم.”

حمیدرضا رخشانی،‌ مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان،‌ نیز از  کمبود فضای آموزشی در این استان انتقاد کرد و گفت: «در بعضی از مناطق این استان به دلیل کمبود فضای آموزشی و مختلط بودن دانش‌آموزان دختر و پسر، والدین اجازه حضور دخترانشان را به دلیل مسائل قومی در این کلاس‌ها نمی‌دهند و انها را به اجبار به حوزه علمیه می فرستند».

رخشانی افزود:  میزان ترک تحصیل دانش‌آموزان دختر در این استان نسبت به پسرها بیشتر است و  معمولا این مساله در دوره دوم ابتدایی مشاهده می‌شود.

این مسئول محلی در ادامه مسائلی از جمله مهاجرت،‌ فقر، طلاق والدین و کمبود فضای آموزشی را از جمله دلایل بازماندن دانش‌آموزان از تحصیل دانست.

پیشتر مدیرکل نوسازی مدارس سیستان و بلوچستان کمبود فضای آموزشی در این استان را حدود شش هزار کلاس درس عنوان کرده بود.