سی‌ان‌ان: دولت چین درباره روزهای نخست شیوع کورونا پنهان کاری کرده است

شبکه تلویزیونی سی ان ان آمریکا بر اساس یکصد و هفده برگ مدارک محرمانه دولتی چین که به دست آورده گزارش کرده است که دولت چین در مراحل اولیه شیوع ویروس کورونا در ووهان اطلاعات نادرست به جهانیان داد و برنامه مقابله با این بیماری نیز دستخوش هرج و مرج بود.

در ادامه این گزارش آمده است که شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین در روز ۱۰ فوریه در تماس ویدیویی به بازماندگان قربانیان این بیماری تسلیت گفت و خواستار هماهنگی جهانی برای مبارزه با آن شد.

سی ان ان نوشته است: مقامات چینی در همان روز ابتلای نزدیک به ۲۵۰۰ نفر به این بیماری را گزارش کردند در حالی که براساس مدارک به دست آمده، شمار واقعی مبتلایان نزدیک به شش هزار نفر بود.

در ادامه افزوده است :  مدارکی که بدست آورده ایم  به وضوح حاکی از تلاشی عمدی برای دروغگویی نیست اما نشان دهنده تناقض های متعدد در مورد اطلاعات دولتی و نحوه اطلاع رسانی دولت چین است.

این اسناد مربوط به دوره زمانی بین ۲۰ اکتبر سال ۲۰۱۹ تا آوریل سال جاری است و از جمله نشان می دهد که سازمان خدمات درمانی چین با ساختاری انعطاف ناپذیر و ناکارآمد در مواجهه با این بحران گرفتار سوء مدیریت و از هم گسیختگی شد.

از زمان شیوع ویروس کورونا در سطح جهان، مقامات دولت آمریکا و برخی دیگر از کشورهای غربی دولت چین را به پنهان کاری عمدی در اطلاع رسانی در مورد این بیماری متهم کرده و به خصوص پرزیدنت ترامپ این پنهان کاری را عاملی در شیوع گسترده جهانی ویروس کورونا دانسته است.

اما در مقابل، دولت چین با رد این اتهام، از موفقیت چشمگیر خود در محدود کردن دامنه ابتلای به این ویروس سخن گفته است.

پیش تر  نیز در ایران،  کیانوش جهانپور، سخنگوی سابق وزارت بهداشت،  آمار دولتی چین در مورد مبتلایان و قربانیان این بیماری را “یک شوخی تلخ” توصیف کرد. که اظهارات او با انتقاد شماری از مقامات و رسانه های حکومتی مواجه شد که نحوه مدیریت این بیماری در چین را ستوده اند. شدت این انتقادات در حدی بود که یکی از تحلیلگران ابراز نگرانی کرد که پس از سوریه، انتقاد از چین نیز به فهرست جرایم سیاسی افزوده می شود.

محمد جواد ظریف، نیز ، هنگام انتشار اخبار شیوع ویروس کورونا در چین در مصاحبه با یک شبکه خبری چین و همچنین در توییتر خود به زبان چینی، ضمن ستایش از موفقیت جمهوری خلق چین در مبارزه با ویروس کورونا و اعلام همبستگی حکومت ایران  با دولت آن کشور، اتهامات مقامات آمریکایی در مورد پنهان کاری دولت چین را مورد حمله قرار داد و آنان را به تلاش برای بهره برداری سیاسی از این بیماری متهم کرد.