سی ان ان دوباره حکومت ایران را متهم کرد که در کشتن نیروهای آمریکا و ائتلاف بین‌المللی در افغانستان دست داشته است

سی ان ان دوباره حکومت ایران را متهم کرد که در کشتن نیروهای آمریکا و ائتلاف بین‌المللی در افغانستان دست داشته است،  این ارتباط یکی از دلایل اصلی حمله به سلیمانی بوده است .

برای نخستین بار این اتهام چند روز پیش نیز انتشار یافت که  رژیم اسلامی ایران آن را قاطعانه آن را رد کرد و لی “سی ان ان “اکنون می گوید  اسناد و اطلاعات قاطعی در دست دارد .

سی ان ان (CNN) در این گزارش نوشته است که به اسنادی قوی دست یافته که نشان می‌دهد حکومت ایران به جنگجویان گروه طالبان برای کشتن نیروهای آمریکا و ائتلاف بین‌المللی در افغانستان پول داده است و یکی از دلایل حمله به قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، به رابطه ایران و گروه طالبان مرتبط بوده است.

در این گزارش آمده است :  نهادهای اطلاعاتی آمریکا مسیر پرداخت این پول‌ها را در شش حمله که نیروهای شورشی تنها در سال گذشته انجام داده‌، بررسی کرده‌اند که حمله بسیار پیچیده گروه طالبان بر پایگاه نیروهای آمریکایی در بگرام نیز شامل آن است.

پرزیدنت  ترامپ، در این زمینه به خبرنگاران گفته درباره این‌که حکومت ایران برای کشتن نیروهای آمریکایی در افغانستان به طالبان جایزه می‌داده، چیزی نشنیده است.

سی ان ان نوشته است: این مبلغ توسط یک دولت خارجی پرداخت شده است. که براساس اسناد وزارت دفاع آمریکا که بدست این رسانه رسیده، این کشور خارجی “ایران” است و این پول به شبکه حقانی داده شده، گروهی که “تروریستی” خوانده می‌شود و توسط معاون رهبر طالبان اداره می‌شود.

در ادامه گزارش، افزوده است که نام کشور خارجی که پول را پرداخت کرده سری باقی مانده ولی دو منبع نزدیک به نهادهای اطلاعاتی به سی ان ان تایید کرده‌اند که این کشور خارجی ایران است.

سرگرد رابرت لودویک، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، نیز در این باره  گفت: “ما ارزیابی‌های اطلاعاتی را فاش نمی‌کنیم ولی دولت آمریکا بارها از ایران به طور علنی و غیرعلنی خواسته که رفتار پلید و تنش‌زا در سراسر خاورمیانه و جهان متوقف کند… در حالی که ایالات متحده، ناتو و هم‌پیمانان ائتلاف می‌خواهند به ۱۹سال خون‌ریزی خاتمه دهند، ایران می‌خواهد روند صلح با طالبان را تضعیف کند و خشونت و بی‌ثباتی ادامه یابد.”

یک منبع در دولت افغانستان نیز در این باره  گفت که کشورش “تحقیق” می‌کند که گزارش سی‌ان‌ان “تا چه اندازه درست است.” این منبع افزود که “موقف اصلی و سیاست خارجی حکومت اسلامی افغانستان، بر همین اصل استوار است که ما منافع کشورهای کلان جهان، همسایه‌ها و شرکای استراتژیک خود را در افغانستان زمینه ‌سازی کنیم، تا از این برآیند منافع برای امنیت و ثبات و صلح در افغانستان هم استفاده کنیم. ما نیاز داریم که خود، در این باره تحقیق کنیم.”

سی ان ان در گزارش خود به نقل از  یک مقام فعلی و یک مقام ارشد پیشین آمریکا مطلع از این ماجرا، نوشته است  که در اسناد اطلاعاتی، ارتباط حکومت  ایران با طالبان یکی از علتهای حمله آمریکا به قاسم سلیمانی ذکر شده است.

این افشاگری که احتمالا حکومت ایران به طالبان پول پرداخته، بعد از جنجال‌هایی مطرح می‌شود که ادعا شد روسیه نیز به طالبان برای هدف قرار دادن سربازان آمریکایی در افغانستان پول پرداخته ‌است. روسیه این ادعای آمریکا را رد کرده است.

سی ان ان در ادامه نوشته است که عدم محکومیت علنی حکومت ایران یا طالبان و تصمیم به اینکه پاسخ نظامی و دیپلماتیک به این موضوع داده نشود، نشان دهنده این است که دولت واشنگتن  خواسته از روند صلح افغانستان حفاظت کند، روندی که به امضا موافقت نامه میان آمریکا و طالبان در زمستان سال گذشته منجر شد. از طرف دیگر مصرف تبلیغاتی برای پرزیدنت  ترامپ داشته باشد که وعده خروج کامل سربازان آمریکایی را از افغانستان داده بود.

سی ان ان در پایان به نقل از مقام‌های آمریکایی نوشته است  که پرزیدنت ترامپ بخاطر معامله با طالبان، موضع محکمی در قبال تهران گرفته است.