شاهدان عینی در برخی شهرها،‌ از شلیک مستقیم گلوله از سوی ماموران به معترضان خبر می‌دهند

در برخی از شبکه های اجتماعی در تهران آمده است که صدای تیراندازی در طول شب گذشته هم چنان شنیده شده  و ادامه درگیری ماموران پلیس با مردم معترض و استفاده از گاز اشک‌آور در مناطق شرقی و مرکزی شهر همزمان با شروع روز کاری بوده است.

گفته شده است که بازار تهران نیز امروز (دوشنبه )شاهد تشکیل تجمع و تعطیلی تعداد زیادی از مغازه‌ها بوده است. و در تعدادی از خیابان‌های پایتخت نیز مردم در تجمع‌های پراکنده مسیرها را مسدود کرده و علاوه بر حمله به بانک‌ها و مراکز دولتی علیه مسئولان شعار داده‌اند. نیروهای گارد ویژه نیز با دستور شلیک مستقیم  در نقاط مختلف این شهر مستقر شده‌اند.

به گزارش برخی از منابع خبری در شهرهای دیگر ایران شهروندان معترض با حمله به مراکز دولتی و امنیتی از جمله پایگاه بسیج و دفاتر امامان جمعه و همچنین خودروهای پلیس و جایگاه‌های سوخت‌رسانی، در برخی موارد اقدام به آتش زدن آن‌ها کرده‌اند.

دانشجویان تبریز نیز روز گذشته (یکشنبه ) دست به اعتراض زده‌ و کلاس‌های درس را تعطیل کرده‌اند.

خبرگزاری ایسنا وابسته به حکومت در گزارشی نوشت : یک “مقام آگاه” در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته است که قطع سراسری اینترنت مصوبه شورای عالی امنیت ملی بوده است.

در شرایط کنونی ، که مردم ایران به اینترنت نیاز ضروری مهم دارند  قطع و اختلال شدید اینترنت در سراسر کشور دسترسی و گزارش مردم از وضعیت خود را با مشکل روبه‌رو کرده است.

گسترش اعتراض‌ها در ایران  در حالی صورت می‌گیرد که علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی، با حمایت از افزایش شبانه و سه برابری قیمت بنزین از سوی “شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا”، معترضان را “اشرار” خوانده و از نیروهای امنیتی و انتظامی خواسته است تا به وظایف خود عمل کنند.

عبدالرضا رحمانی فضلی،‌ وزیر کشور، دولت روحانی در این باره گفت : نیروهای ویژه که از این پس برای سرکوب مردم خواهند دیگر با معترضان در خیابان‌ها “مدارا” نخواهند کرد .

محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، نیز گفت : اعتراض‌های مردم “ریشه در خارج کشور” دارد .

بدنبال واکنش های مقامات جمهوری اسلامی ، نمایندگان مجلس از لغو طرح‌های خود برای توقف افزایش قیمت بنزین خبر داده‌اند.

قیمت بنزین قبل از اجرای سهمیه‌بندی لیتری ۱۰۰۰ تومان بود و اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران نشان می‌دهد قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌بندی شده ۵۰ درصد افزایش یافته و قیمت بنزین آزاد نیز با ۲۰۰ درصد افزایش به سه هزار تومان رسیده است.