شاهزاده رضا پهلوی: «رژیمی که از دنیای آزاد باج‌گیری می‌‌کند، به زودی سقوط خواهد کرد»

شاهزاده رضا پهلوی با انتشار پیامی در توییتر گفت: «رژیم ایران از دنیای آزاد باج‌گیری می‌‌کند و او شکی ندارد که این رژیم سقوط خواهد کرد.»

وی در ادامه  نوشته است: «تنها راه حل معقول برای نگرانی‌های امنیتی آمریکا و منطقه و مشکلات متعددی که ملت ایران از آن رنج می‌برد، حمایت از مبارزه برای رسیدن به آزادی و دموکراسی در ایران است.»

شاهزاده رضا پهلوی در ادامه گفت: «ایرانیان می‌دانند که رژیم منافع ملی ما را در نظر نمی‌گیرد و تنها به منافع مجرمانه خود می‌اندیشد … پول‌هایی که از توافق اتمی به دست آمد، به سپاه پاسداران فرصت داد در بزرگترین شبکه سازمان‌های تروریستی و تبهکار سرمایه‌گذاری کند.»

به گفته وی، نیروهای مسلح ایران هر روز شاهد ریزش‌های بیشتری است.

شاهزاده رضا پهلوی به رژیم ایران اعلام کرده بود که به مبارزه و متحد کردن ملت برای بازپس گیری کشور و آزادی، که رژیم از آنها گرفته، ادامه می‌دهد.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا نیز پیشتر بر موضع خود در مخالفت با دستیابی ایران به تسلیحات اتمی تاکید کرد و از آغاز به کار رابرت مالی که از سوی دولت بایدن به عنوان فرستاده ویژه در امور ایران تعیین شده، استقبال کرد.

بلینکن دیپلماسی را بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات اتمی دانست. جو بایدن نیز یکشنبه هفته گذشته گفته بود تا زمانی که ایران به تعهدات هسته‌ای‌اش پای‌بند نباشد، به تحریم‌ها علیه این کشور پایان نخواهد داد.

وی  گفت که واشنگتن تحریم‌ها را بر نمی‌دارد تا ایران را به آمدن پای میز مذاکره مجبور کند. او تاکید کرد که آمریکا خواستار پایان یافتن نقض توافق هسته‌ای از سوی ایران، پیش از بازگشت به مذاکرات است.

در سال ۲۰۱۵ و پس از مذاکرات طولانی میان ایران و کشورهای ۵+۱ دو طرف در هتل کوبورگ در پایتخت اتریش، طرفین به توافقی دست یافتند که روند دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای را به تعویق می‌انداخت و در مقابل، برخی تحریم‌های وضع شده علیه تهران هم معلق می‌شد.

پس از خروج ترامپ از برجام ، او دستور از سرگیری همه تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد. از  سوی دیگر حکومت ایران تمام تعهدات برجامی خود را در چند مرحله کاهش داد.

در همین راستا، در روزهای ابتدایی ماه فوریه ۲۰۲۱، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ایران تولید اورانیوم فلزی را آغاز کرده و در بازرسی‌های هشتم ماه فوریه مشخص شد که ایران ۳٫۶ گرم اورانیوم فلزی در تاسیسات هسته‌ای اصفهان دارد.