شاهزاده رضا پهلوی:یکشنبه و دوشنبه ۲۷ و ۲۸ شهریور،سوگواری ملی برای ژینا و همه فرزندان جانباخته ایران برگزار کنیم

شاهزاده رضا پهلوی در واکنش به قتل ژینا (مهسا) امینی، از مردم ایران خواست تا در روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته جاری، «سوگواری ملی» داشته باشند و یاد و خاطره تمامی کشته‌شدگان به‌دست نیروهای امنیتی و انتظامی حکومت ایران را گرامی و زنده نگه دارند.

شاهزاده رضا پهلوی در بخشی از پیامی که روز شنبه ۲۶ شهریور منتشر کرد، نوشت: «قتل تکان‌دهنده ژینا (مهسا) امینی به‌دست رژیم ضدایرانی و زن‌ستیز جمهوری اسلامی احساسات عموم ملت ایران را جریحه‌دار کرده است. از این رو، بیاییم یکشنبه و دوشنبه ۲۷ و ۲۸ شهریور، در روزهای عزای عمومی و سوگواری ملی برای ژینا امینی، یاد و نام او و همه فرزندان جان‌باخته ایران را گرامی و زنده نگه داریم.»

بازداشت مهسا امینی، بستری شدنش در بیمارستان کسری تهران و در نهایت، انتشار خبر درگذشت او واکنش‌ها و اعتراض‌های گسترده‌ای در فضای مجازی و نیز شهرهای کردنشین ایران در پی داشت.

شاهزاده رضا پهلوی در ادامه نوشت: «این احساس مشترک، این سوگ ملی، این خشم ملی نمودار عزم و اراده ملتی است که برای احقاق حقوق خود تا پای جان ایستاده است.»

شاهزاده رضا پهلوی در بخش دیگری از این پیام افزود: «مقاومتی ۴۳ساله که با خون ندا رنگین شد و با خون ژینا پایان نخواهد یافت. او فرزند ایران بود؛ و یک ایران امروز دادخواه فرزندانش است؛ دادخواه ندا و پویا، پژمان و نیکتا، وحید و نوید، ریرا و ژینا.»

روز شنبه، همزمان با برگزاری مراسم تشییع و خاکسپاری ژینا (مهسا) امینی، گروه بزرگی از مردم سقز و سنندج به خیابان‌ها آمدند و ضمن گرامیداشت یاد و خاطره او، علیه حجاب اجباری و مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی شعار دادند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که گروهی از زنان در سقز روسری‌های خود را برداشتند و علیه سرکوب سازمان‌یافته زنان در ایران شعار دادند.

همزمان وب‌سایت خبری هه‌نگاو شامگاه شنبه در گزارشی نوشت در جریان برخورد خشونت‌آمیز با اعتراض‌های مردم سقز، دست‌کم ۱۳ شهروند از جمله دو نوجوان زیر ۱۸سال مجروح شدند. این اعتراض‌ها همچنان ادامه دارد.