شاهزاده رضا پهلوی: جان باختن ساسان نیک نفس ، باید الهام‌بخش رهایی ایران  و جوانان دلیرمان از بند ضحاک زمان باشد 

شاهزاده رضا پهلوی، با انتشار پیامی در توئیتر خود با هشتگ  «نه به جمهوری اسلامی» درباره جان‌باختن ساسان نیک‌نفس زندانی سیاسی و فعال مدنی محبوس در زندان تهران بزرگ، تاکید کرد که نام و یاد این زندانی سیاسی باید الهام‌بخش رهایی ایران از بند ضحاک زمان باشد.

او نوشت: «سوگوار ساسان نیک‌نفس هستیم، ولی نام و یادش باید الهام‌بخش ما در راه و هدفی باشد که او جانش را برایش داد: رهایی ایران و جوانان دلیرمان از بند ضحاک زمان».

ساسان نیک‌نفس، زندانی سیاسی و فعال مدنی محبوس در زندان تهران بزرگ، صبح چهار روز پیش در زندان تهران بزرگ و در پی وخامت حالش،  جان باخت.

اداره کل زندان‌های استان تهران کوتاه مدتی پس از جان‌باختن این زندانی سیاسی در اطلاعیه‌ای ادعا کرد که حال این زندانی سیاسی بر اثر «چند مصرف قرص» رو به وخامت گذاشته و «پس از انتقال به بیمارستان لقمان» جان‌ خود را از دست داده است.

هم‌بندی‌های این زندانی سیاسی گفتند که مسئولان زندان حاضر نشدند به پیگیری‌ها و اصرار آنها درباره وضعیت ساسان و بیمارستان محل بستری او پاسخ بدهند.

علی شریف‌زاده، وکیل ساسان نیک‌نفس،هم گفته است که  موکلش به دلیل انتشار چند عکس در صفحه اینستاگرام خود در حمایت از شاهزاده رضا پهلوی و پادشاهی، بازداشت و به هشت سال زندان محکوم شده بود.

دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی، دو سال پیش  ساسان نیک‌نفس را به اتهام‌ «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور»، «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به رهبر» در مجموع به هشت سال حبس محکوم کرد و این حکم در دادگاه تجدید نظر نیز تایید شد.

علی شریف‌زاده، در ادامه  تاکید کرد که طبق آیین‌نامه سازمان زندان‌ها، مسئولیت حفظ جان و سلامتی‌ زندانیان بر عهده سازمان زندان‌ها و مسئولان ذی‌ربط است.

وکیل ساسان نیک‌نفس گفت: «مقام‌های قضایی و مسئولان زندان از بیماری‌ کبدی، دیابت و بیماری اعصاب و روان این زندانی اطلاع داشتند و بارها گفتیم که ساسان بیمار است آزادش کنید حتی درخواست مرخصی استعلاجی کردیم که موافقت نشد».

دو نهاد حقوق بشری هم پیشتر با انتشار اطلاعیه‌‌هایی جداگانه اعلام کردند که ساسان نیک‌نفس که اکنون در زندان جمهوری اسلامی در گذشته به خاطر بیماری‌های متعدد، از جمله دیابت، صرع و افسردگی، در وضعیتی نبوده که بتواند در حبس بماند.

این دو نهاد، «پافشاری غیرقانونی مسئولین قضایی و عدم رسیدگی به پرونده پزشکی» این زندانی را باعث مرگ وی دانسته و ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه را مسئول این مرگ اعلام کرده‌اند.

موارد متعددی از زندانیان سیاسی و عقیدتی و همچنین زندانیان عادی در زندان‌های جمهوری اسلامی ایران به دلیل عدم رسیدگی پزشکی، شکنجه حین بازداشت و در مواردی با حمله زندانیان جرایم خشن کشته شده‌اند.