شاهزاده رضا پهلوی حکم اعدام و زندان سه برادر شیرازی را محکوم نمود

شاهزاده رضا پهلوی با انتشار پیامی در واکنش به صدور حکم اعدام برای نوید افکاری، از معترضان بازداشت شده در جریان اعتراضات تابستان ۹۷ شیراز، در توییتر نوشت:  «تلاش برای رهایی او و دیگر جوانان دلیر از بند ضحاک زمان، یک وظیفه میهنی است.

او با تاکید بر اینکه «نوید افکاری ، قهرمان کشتی، زیر تیغ حکم اعدام فرقه تبهکار است از هم‌میهنان می‌خواهم که برای نجات جان نوید، توفانی از اعتراض برپا کنند.تلاش برای رهایی او و دیگر جوانان دلیر از بند ضحاک زمان، یک وظیفه میهنی است».

به گزارش خبرگزاری هرانا  حکم اعدام نوید افکاری که در اعتراض‌های مرداد ۱۳۹۷ در شیراز بازداشت شده بود، در دیوان عالی کشور تایید و اعاده دادرسی او رد شده است.

هرانا نوشت:  نوید افکاری که به همراه دو برادرش بازداشت شده بودند ، به ۲ بار اعدام، ۶ سال و ۶ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق، وحید افکاری، برادر او، به ۵۴ سال و ۶ ماه زندان و ۷۴ ضربه شلاق و حبیب افکاری، دیگر برادر او، به ۲۷ سال و ۳ ماه زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

هرانا در ادامه نوشته است که این برادران از سوی قوه قضاییه و نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی متهم شده‌اند که یک کارمند حراست آب و فاضلاب به نام حسن ترکمان را به دلیل «مشارکت او در سرکوب شهروندان معترض به قتل رسانده‌اند».

این پایگاه خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، به نقل از یک «منبع مطلع» نوشت: «نوید و وحید افکاری به هدف اخذ اقرارهای اجباری به شدت در محل آگاهی شیراز که بسیار بدنام است، شکنجه شده‌اند و حتی اظهارات شاهدین در مورد ضرب‌وشتم و شکنجه آنها در پرونده مورد اشاره قرار گرفته است، اما این اظهارات مورد توجه دادگاه قرار نگرفته است».