شاهزاده رضا پهلوی و شماری از  شخصیت‌های سیاسی، هنری و مذهبی به کشتار سوخت بران بلوچ اعتراض کردند 

پس از کشتار سوخت بران سراوانی توسط سپاه پاسداران  و اعتراضات مردمی در سیستان و بلوچستان بسیاری از شخصیت‌های سیاسی، هنری و مذهبی به همراه سازمان‌های حقوق بشری به کشتار سوخت بران بلوچ، با انتشار بیانیه ای این رفتار حکومت ایران را محکوم کردند.

شاهزاده رضا پهلوی نیز با انتشار پیامی در توئیتر در این باره  نوشت: «سوخت‌بری انتخاب هم‌میهنان بلوچ مظلوم ما در سیستان و بلوچستان نیست. این جمهوری اسلامی است که مردم محروم استان‌های مرزی ایران را به کارهای خطرناکی چون سوخت‌بری و کولبری وادار کرده و خود نیز آنها را به گلوله می‌بندد.»

برخی از هنرمندان ایرانی از جمله کاریکاتوریست‌ها در واکنش به کشتار سوخت بران بلوچ در مرز سراوان با کشیدن تصویری از مظلومیت سوخت بران با آن‌ها همدردی کردند و برخی از شخصیت‌های سیاسی نیز با صدور بیانیه‌ای این رفتار حکومت ایران را مورد انتقاد قرار داده و محکوم کردند.

بهنام محمدی، کاریکاتوریست ایرانی در واکنش به کشتار سوخت بران بلوچ و رفتار نیروهای انتظامی با این افراد، کاریکاتوری با طرح «رفتار دوگانه خامنه‌ای با کشورهای سوریه و ونزوئلا و مردمان سراوان» را به تصویر کشیده ‌است.

«مانا نیستانی» کاریکاتوریست معروف ایرانی در تصویری تحت عنوان «مزاحم نشوید سپاه مشغول کار است» ،کشتار سپاه در سیستان و بلوچستان را به چالش کشیده است.

شماری از کاربران فضای مجازی با ترند کردن هشتگ‌های «#سراوانتنهانیست، #سراوان، #سوخت‌بر» کشتار سوخت بران بلوچ را محکوم کردند.

فائزه هاشمی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و نماینده سابق مجلس دربارهٔ اعتراضات اخیر مردم سیستان و بلوچستان و برخورد حکومت با آن‌ها گفته ‌است که«سیاست‌های حکومت را عامل ایجاد شغل سوخت‌بری و محرومیت استان سیستان و بلوچستان می‌داند و منافع ملی، حقوق و معیشت مردم برای حکمرانان ایران در اولویت نیست و آن‌ها تنها به بقای خود و حکومت‌شان می‌اندیشند.»

مولوی عبدالحمید، امام‌جمعه اهل سنت زاهدان نیز با صدور بیانیه‌ای نسبت به کشته و زخمی شدن سوخت‌بران در منطقه مرزی سراوان اعتراض کرده‌است؛ و تیراندازی به سوخت‌بران را «جنایت» نامیده ‌است.

کانون مدافعان حقوق بشر ایران نیز طی نامه‌ای به کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، کشتار حداقل ۱۰ سوخت بر بلوچ را «بی‌رحمانه» توصیف کرد و خواستار رسیدگی به این کشتار و سرکوب مردم بلوچ شد. در این نامه آمده‌است که «خبرهای تکان‌دهنده‌ای از کشتار بی‌رحمانه مردم بی‌پناه و محروم سراوان موجب نگرانی جامعه ایران شده‌است».

گفتنی است که سپاه پاسداران باهدف دور زدن تحریم‌ها به‌طور گسترده به قاچاق بنزین و گازوئیل مشغول است و حتی فرودگاه‌ها و اسکله‌های غیرقانونی زیادی برای انجام نظام‌مند قاچاق در اختیار دارد. پیشتر محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهوری سابق ایران نیز در دیدار با سرداران سپاه پاسداران مستقیماً آنها را «برادران قاچاقچی» خطاب کرده بود.