شبه‌نظامیان مورد حمایت حکومت ایران، بزرگترین مانع  در برابر اصلاحات در عراق هستند

مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق ، در نخستین روزهای زمام آموزش  در بغداد در ماه مه گذشته، قول داده بود  که با انجام اصلاحات اقتصادی و اجتماعی اوضاع را بهبود بخشد و کشور را به سوی آرامش و رفاه ببرد، اما او اکنون با موانع زیادی روبروست.

مصطفی کاظمی گفته بود که  اقتصاد بیمار را بهبود می بخشد، با فساد مبارزه می کند و پس از سالیان ناامنی و آشوب امنیت را به کشور برمی گرداند؛ اما گروه‌های مسلح مانعی در راه اصلاحات هستند، از همه بدتر شبه‌نظامیان تحت حمایت حکومت ایران.

عراق سالیان دراز میدان جنگ و آشوب و کشتار بوده و اکنون به اصلاحات بنیادی نیاز مبرم دارد، اما رقیبان سیاسی، به ویژه گروه‌های شیعه طرفدار ایران در راه اصلاحات سنگ‌اندازی می‌کنند.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از چند مقام بلندپایه عراقی نوشت:  گروه‌های طرفدار ایران معضلی برای اصلاحات دولتی در عراق شده‌اند. یک کارمند بلندپایه گفته است: «این گروه‌ها تا می‌بینند به منافع سیاسی یا اقتصادی آنها نزدیک شده‌ایم، با پرتاب موشک یا کارزارهای تبلیغاتی کارشکنی می‌کنند».

نخست وزیر عراق نیمه های ماه گذشته از واشنگتن دیدار و با پرزیدنت ترامپ گفت‌وگو کرد. او امیدوار بود که این سفر بتواند وضعیت او را تقویت کند، اما قهر و خشونت از آن زمان نه تنها بهتر نشد حتی بیشتر هم شده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام امنیتی نوشته است  که در سوم سپتامبر پهپادی با مواد منفجره به بنای یک شرکت امنیتی آمریکایی – بریتانیایی حمله کرده است.پس از این حمله  هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفت.اما پیشتر این گروه‌های شبه‌نظامی شیعه بودند  که شرکت نامبرده را مسئول قتل قاسم سلیمانی معرفی کرده بودند.

پیش از آن در حمله به یک کاروان امداد به سوی شهر موصل در شمال کشور، یکی از کارمندان سازمان ملل زخمی شد. در مناطق گوناگون حملات مشابهی صورت گرفته که گروه‌هایی ناشناخته زیر عنوان “مقاومت اسلامی” مرتکب می‌شوند.

در این گزارش آمده است که  مقامات  امنیتی عراق می گویند با این که گروه‌های مسلح زیر نام‌های گوناگون فعالیت می‌کنند، اما همه آنها به “حشد الشعبی” وابسته هستند، لشکری از افراد مسلح تندرو که از سوی دولت به رسمیت شناخته شده‌اند، اما در اصل پیرو حکومت ایران هستند.

خبرگزاری فرانسه نوشته است:  «این گروه‌ها به دنبال قتل سلیمانی جبهه‌ای متحد تشکیل دادند و با نام‌های ناشناخته شروع به فعالیت کردند».

همین گروه‌ها کاظمی را متهم می‌کنند در زمانی که ریاست دستگاه امنیتی عراق را به عهده داشته، در توطئه قتل سلیمانی مشارکت کرده است.

پیشتر نیز مقام‌های آمریکایی گفته بودند که حملات علیه مؤسسات آمریکایی توسط گروه‌هایی مانند “کتائب حزب‌الله” و “عصایب اهل‌الحق” انجام می‌گیرد که از شبه‌نظامیان شیعه هستند.

احمد ملا، سخنگوی کاظمی، به خبرگزاری فرانسه گفته است که دولت به دنبال رویارویی مستقیم با گروه‌های شبه‌نظامی نیست، “در عوض، ما می‌کوشیم با کنترل گذرگاه‌های مرزی منابع مالی آنها را قطع کنیم». منظور او واردات پردرآمد و قاچاق از مرز ایران است.

گروه‌های شبه‌نظامی با اقدامات دولت کاظمی در جهت کنترل مرزهای کشور به شدت مخالف هستند. یک مقام بلندپایه در ماه ژوئیه به خبرگزاری فرانسه گفته است، هرگاه دولت قصد کنترل این گروه‌ها را داشته باشد “آنها کارمندان را تهدید می‌کنند و خانواده‌های آنها را به وحشت می‌اندازند، عشایر را تحریک می‌کنند و حتی ممکن است دست به قتل بزنند”.

فاضل ابورغیف، کارشناس امنیتی عراق عقیده دارد که کشور به شرایطی “خطرناک” وارد شده است. او معتقد است که برای پرهیز از کشمکش کاظمی باید با رهبران روحانی این افراد یک گفت‌وگوی جدی برقرار کند.