شبه نظامیان مورد حمایت ایران در عراق»، به حالت آماده باش درآمده اند

شبکه خبری سی ان ان به نقل از یک مقام دفاعی آمریکا گزارش داد که شبه نظامیان مورد حمایت ایران در روزهای اخیر در بالاترین “سطح آماده باش” قرار گرفته‌اند و نگرانی درباره اقدام احتمالی آنها علیه نیروهای آمریکایی یا مکان‌های دیپلماتیک آمریکا در عراق افزایش یافته است.

این مقام که خواست نامش فاش نشود، گفت: همه ظرفیت‌های تسلیحاتی مورد نیاز این گروه ها در عراق موجود است و این گروه‌ها انبارها و ذخایر تسلیحات راکت و دیگر سلاح های خود را حفظ کرده‌اند.

شبکه تلویزیونی سی ان ان در ادامه نوشته است:  به رغم این که هیچ نشانه مشخصی مبنی بر اتخاذ تصمیم برای حمله در دست نیست، اما به گفته این مقامات طی روزهای اخیر تحرک‌ها برای آماده‌سازی گروه‌های شبه‌نظامی در جریان بوده است.

پس از  ترور محسن فخر‌ی‌زاده، کارمند وزارت دفاع ایران، در نزدیکی تهران، مقام‌های حکومت ایران  ضمن متهم کردن اسرائیل به این ترور وعده “انتقام سخت” داده‌اند.

اما  مقامات آمریکا گفته‌اند نزدیک بودن اولین سالروز کشتن قاسم سلیمانی، دلیل دیگری بر نگرانی واشنگتن از تحرکات احتمالی حکومت ایران است.

در ادامه گزارش  شبکه سی ان ان، به نقل از این مقامات  آمریکایی آمده است نگرانی دائمی این است که اشتباه محاسباتی شبه نظامیان یا حکومت ایران می‌تواند پرزیدنت ترامپ، را به سمت صدور دستور حمله به ایران در آخرین روزهای دولت خود سوق دهد.

طبق این گزارش، مقام‌های آمریکایی تاکید کردند که به اعتقاد آنها ایرانی‌ها در روزهای آخر دولت فعلی آمریکا به دنبال درگیری نظامی نیستند، بلکه ترجیح

می‌دهند صبر کنند و ببینند آیا پس از روی کار آمدن دولت جو بایدن، رئیس جمهور منتخب، می‌توانند با آن مذاکره کنند یا خیر.

ژنرال کنت مکنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده موسوم به “سنتکام” نیز روز گذشته( پنجشنبه) گفته بود:  ایران برای گرفتن انتقام قاسم سلیمانی “تحت فشار است”.

منابع آگاه نظامی به سی ان ان گفته‌اند، به دنبال کشته شدن محسن فخری‌زاده، ایران سیستم دفاع نظامی خود را به سواحل جنوبی این کشور منتقل کرده است.

در ادامه این گزارش آمده است:  ارزیابی آمریکا از انتقال سیستم دفاعی نظامی ایران نوعی آمادگی است، چرا که مقام‌های ایران براین باورند ممکن است اسرائیل و آمریکا علیه این کشور دست به حمله بزنند .

در همین رابطه نیز دو فروند هواپیمای بمب‌افکن عظیم آمریکایی همراه با شماری از جنگنده‌های سه امیرنشین‌ خلیج فارس، شامل عربستان، برای ساعاتی در نزدیکی خط ساحلی ایران به پرواز در آمدند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، در این باره نوشته است که بدین وسیله،  مقامات آمریکایی اعلام کردند که هدف از پرواز این بمب‌افکن‌های راهبردی، ارسال “پیام بازدارندگی به ایران” و “تاکید بر تعهد آمریکا به حفظ ثبات در خاورمیانه” است.

ژنرال کنت مکنزی، فرمانده سنتکام نیز  گفته است که ترور محسن فخری‌زاده باعث تحقیر ایران شده است. من فکر می‌کنم آنها به دنبال راهی برای پاسخ دادن هستند