شبکه تلویزیونی آمریکایی: حمله به تاسیسات نفتی عربستان با تایید مشروط خامنه ای انجام شد

حکومت ایران ادعا می کند که حمله به پالایشگاه آرامکو کار ایران نیست .شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس آمریکایی گزارش داد :  حمله به تاسیسات نفتی عربستان توسط رهبر ایران “تایید” شده و شواهدی از پرتاب موشک از “داخل خاک ایران” به دست آمده است.

ژان-ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه  نیز ادعای حوثی‌های یمن را که بار دیگر مسئولیت خود در حمله به تاسیسات نفتی عربستان را تاکید کرده‌اند، گفته است این ادعا ” فاقد اعتبار” است و تنها برای رد گم کردن است .

شبکه خبری سی‌بی‌اس درادامه گزارش به نقل از  “یک مقام آمریکایی” که از او نام نبرده گفته است که “این عملیات با تایید مستقیم آیت‌الله علی خامنه‌ای صورت گرفته است اما به این شرط که ایران بعدا بتواند انکار کند که با آن ارتباط داشته است.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده که روز گذشته (چهارشنبه ) برای مشارکت در تحقیقات درباره حملات روز شنبه به تاسیسات نفتی سعودی وارد سعودی شد، گفت که ردپای آیت‌الله‌ها در حمله به آرامکو قابل مشاهده است.

سی‌بی‌اس گفته است که “اگرچه حمله بسیار موفقیت‌آمیز بود اما نقشه انکار آن توسط ایران به تدریج فرو می‌ریزد.”

مقامات حکومت ایران تاکید دارند که حمله به تاسیسات نفتی عربستان توسط حوثی‌های یمن و با استفاده از پهپاد صورت گرفته و هرگونه ارتباطی با آن را به شدت تکذیب کرده است.

روز گذشته نیز دولت ایران با ارسال یادداشتی به امریکا از طریق سفارت  سوئیس، هشدار داد که “اگر اقدامی علیه ایران صورت بگیرد، آن اقدام بلافاصله با پاسخ ایران روبرو خواهد شد و دامنه آن محدود به منشاء تهدید نخواهد بود”.

در حکومت ایران علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران فرمانده کل قوا است  یعنی همه نیروهای مسلح تحت فرمان او هستند و تنها بدستور او تمامی حملات نظامی و دفاعی صورت خواهد گرفت .

به گفته سی‌بی‌اس، عربستان سعودی بقایای موشک‌های کروز شلیک شده به سوی تاسیسات نفتی آرامکو در شمال عربستان را یافته و مورد بررسی قرار داده است. این شبکه با نشان دادن تصاویر مصاحبه مطبوعاتی سخنگوی نظامی عربستان و قطعاتی که به گفته او از موشک‌های شلیک شده به سوی تاسیسات نفتی به دست آمده، گفته است که از جمله قطعات یافت شده توسط مقامات سعودی “درام” موشک‌هاست که می تواند مسیر حرکت آن را مشخص کند.

در این گزارش آمده است که تصاویر ماهواره‌ای آمریکاییان  نشان می دهد که نفرات سپاه پاسداران را در حال آماده‌سازی برای پرتاب موشک در پایگاهی در “اهواز”، خوزستان، هستند و  براساس این گزارش، این موشک‌ها با عبور از فراز خاک کویت و پس از پیمودن یک مسیر ۴۰۰ مایلی (حدود ۷۰۰ کیلومتر) به هدف‌های خود در دو نقطه در داخل خاک عربستان اصابت کردند.

پرزیدنت  ترامپ، گفته بود  که برای واکنش به این حمله شتاب به خرج نمی‌دهد و افزوده است که “زمان کافی وجود دارد تا به اقدامی تند و تیز دست برنیم؛ شروع آن ساده است، اما ببینیم چه می‌شود.”

2 دیدگاه‌

  1. به فرض اینکه حملات ازایران باشد.بهترنبوددولت ترامپ برجام راقبول میکردوباایران کنارمی آمد.اکنون که تاسیسات آرامکوموردهدف موشکهای حوثیهاقرارگرفته چاره ای جزعقب نشینی عربستان نیست وگرنه عربستان نه تنهاخودرابلکه متحدان خودراهم به دره پرچالش ایران وحوثیهامیندازد.حتی اسرائیل هم درتیررس موشکهای حوثیهای یمن.حزب الله.ایران.ومتحدانش است.به غیرازکنارآمدن باایران هرشرایطی چه جنگ چه معلق ماندن برجام به ضررعربستان وآمریکاومتحدانش است.

Comments are closed.