شبکه های اجتماعی: «حکومت می خواهد دانشجویان را به اعترافات تلویزیونی وادار سازد»

در شبکه های اجتماعی این گمان مطرح شده که حکومت می خواهد دانشجویان بازداشتی را  وادار به اعترافات اجباری در تلویزیون کند. غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، نیز  درباره دانشجویانی که اخیرا دستگیر شده‌اند اتهام آن‌ها را ارتباط با سازمان مجاهدین خلق عنوان کرد. و مدعی شد که این افراد به دنبال “اقدامات خرابکارانه در کشور” بوده اند.

یک ماه از بازداشت دو نخبه  دانشگاه صنعتی شریف،  علی یونسی و امیرحسین مرادی، می گذرد و نگرانی‌ها درباره احتمال شکنجه و فشار شدید توسط نیروهای امنیتی رژیم ایران  بر آن‌ها ادامه دارد .

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران در نروژ نیز  نسبت به احتمال فشار شدید بر این دو دانشجو و شکنجه آن‌ها برای گرفتن اعترافات تلویزیونی ابراز نگرانی شدید کرد. سازمان حقوق بشر ایران پیش‌تر نیز با صدور بیانیه‌ای نسبت به “وقوع یک فاجعه حقوق بشری” هشدار داده بود.

امیری مقدم  با “دروغ” خواندن اتهامات مطرح شده از سوی سخنگوی قوه قضاییه ایران علیه این دانشجویان، هدف جمهوری اسلامی از دستگیری این دو دانشجو و وارد کردن اتهامات سنگین به آن‌ها را “گرفتن زهرچشم” از دانشجویان برای پیشگیری از حرکت‌های اعتراضی یا حمایت دانشجویان از چنین حرکت‌هایی می خواند.

برخی از شبکه های  فعال دانشجویی نیز در این باره نوشته اند : حکومت آنان را برای اعتراف دروغین علیه خود در تلویزیون تحت فشار قرار داده و پیش بینی می شود مانند سایر فعالان سیاسی و دانشجویی آنان را به این کار وادار کنند.

دانشجویان در اعتراضات آبان ماه سال گذشته و همچنین  اعتراضات به سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران همانند سایر مردم ایران علیرغم سرکوب های شدید توسط نیروهای امنیتی حکومت نقش فعالی داشتند.

امیری مقدم می‌گوید «این یک روند سیستماتیک است که افراد را بدون هیچ مدرک کتبی قضایی دستگیر می‌کنند. حتی آن‌ها را از توی خیابان بدون اطلاع قبلی می‌برند و بعد برایشان پرونده‌سازی می‌کنند و در طول آن‌چه در این مدت از زمان دستگیری تا مشخص شدن اتهام می‌گذرد، وکیل حضور ندارد. و معمولا اولین چیزی که از فرد دستگیر شده شنیده می‌شود از طریق اعترافات اجباری و دروغین علیه خود و اعتراف تلویزیونی است».

امیری گفته : «اول این‌که ما شدیدا نگران آن هستیم که این دو نفر تحت فشار شدید برای اعترافات تلویزیونی علیه خود قرار داشته باشند و دیگر این‌که نگران شروع موج جدیدی از بازداشت‌ها با هدف ارعاب دانشجویان و جامعه برای کنترل بحران‌های احتمالی پس از شیوع ویروس کرونا هستیم.»

خانواده علی یونسی دانشجوی بازداشت شده با زیر سوال بردن هر گونه اتهامی برای دستگیری این جوان ۲۰ ساله نسبت به وضعیت و احتمال شکنجه او ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی او شده‌اند.

علی یونسی در دوره دبیرستان، مدال نقره و طلای المپیاد نجوم کشور و مدال طلای مسابقات جهانی المپیاد نجوم چین را به دست آورده است. او هم‌اکنون دانشجوی رشته کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف است. یونسی روز ۲۲ فروردین همراه با ضرب و شتم شدید بازداشت شد.

امیرحسین مرادی نیز که هم‌زمان با یونسی دستگیر شده است، در دانشگاه شریف فیزیک می‌خواند، و برنده مدال نقره المپیاد نجوم ایران در سال ۱۳۹۶ است.