شبکه پرس تی‌وی:درباره  نزدیک شدن جنگنده‌های آمریکایی به هواپیمای ماهان این امر  «طی شش دقیقه دو بار» رخ داده است

شبکه پرس تی‌وی، وابسته به حکومت ایران، درباره  نزدیک شدن جنگنده‌های آمریکایی به هواپیمای ماهان، که از  تهران راهی بیروت، بود، نوشت:  این امر  «طی شش دقیقه دو بار» رخ داده است.

پرس تی‌وی در ادامه افزود:  جنگنده های آمریکایی یک بار بر فراز منطقه راهبردی تنف سوریه و بار دوم در نزدیکی مرز اردن و عراق به ماهان نزدیک شده اند.

این در حالی که ایالات متحده یا منابع دیگر هنوز خبری در تأیید نزدیک شدن جت‌های آمریکایی به هواپیمای ماهان برای بار دوم و در نزدیکی مرز اردن و عراق منتشر نکرده‌اند.

ارتش ایالات متحده در این باره می‌گوید، پس از عبور هواپیمای مسافربری ماهان از نزدیکی پایگاه نظامی تنف در سوریه که نیروهای نظامی آمریکایی در آنجا مستقر هستند، یک جنگنده اف-۱۵ عملیات شناسایی انجام داد اما در این عملیات معیارهای معمول رعایت شد و جنگنده ما  فاصله ایمن را رعایت کرد.

پرس تی‌وی در ادامه به نقل از ” منابع آگاه”  در منطقه نوشته است که جنگنده‌های آمریکایی از پایگاه هوایی الازرق اردن برخاسته بودند.

این خبرگزاری وابسته به حکومت ایران می گوید: یک «منبع» همچنین به این شبکه گفته است که خلبان هواپیمای ماهان برای برخورد نکردن با جنگنده‌های آمریکایی بر فراز مرز سوریه و لبنان، ناچار به کاهش ارتفاع شده است.

پس از انتشار این خبر، مقام‌های حکومت ایران در واکنش های متفاوتی، ایالات متحده را تهدید کرده و خواستار پاسخ رژیم ایران  به آمریکا شده اند.

عباس موسوی،  سخنگوی وزارت خارجه در این باره  اعلام کرد، حکومت ایران به وقت مقتضی پاسخ لازم را  به اقدام تروریستی آمریکا در مورد هواپیما مسافربری ماهان خواهد داد.

موسوی افزود:  این کار ایالات متحده، یک اقدام و تهدید تروریستی بود که خلاف همه موازین و قوانین حقوقی و بین‌المللی است و رژیم  ایران اقدامات لازم را برای پشیمان کردن آمریکایی‌ها انجام خواهد داد.

محسن رضایی فرمانده پیشین سپاه پاسداران و دبیر کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام، نیز  در یک پیام توییتری نوشت: «هیچ اقدامی بی پاسخ نمی ماند، چه آمریکا باشد و چه رژیم صهیونیستی».

همچنین  علی شمخانی دبیر شورایعالی امنیت ملی رژیم نیز گفت: انتقام سخت‌تری از آمریکا در راه است

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه نیز در توئیتی نوشت:  آمریکا جان مسافران را به خطر انداخته است. این قانون‌شکنی‌ها قبل از آن‌ که فاجعه بیافریند، باید متوقف شود

همزمان سخنگوی سخنگوی شورای نگهبان نیز گفته است  که جمهوری اسلامی این رخداد را بی‌پاسخ نمی‌گذارد و لازم است به اقدام متقابل دست بزند.

این ادعا در حالی از سوی مقامات حکومت ایران مطرح می شود که هواپیمای ماهان به پایگاه های نظامی آمریکا   نزدیک شده بود و خلبان ماهان به پرسش خلبان جنگنده آمریکایی برای شناسایی هویت خود جواب نداده  و به طور ناگهانی ارتفاع خود را کم کرد و این ماجرا درست چند ماه پس از توقف پرواز هواپیماهای ماهان به سوی بیروت اتفاق افتاده است.

هواپیما ماهان بارها تحت عنوان مسافربری  به حمل اسلحه به سوریه می پردازد و در این زمینه جنگنده های آمریکایی از نظر قوانین بین المللی هیچ تخلفی مرتکب نشده اند  و حق داشتند که برای حفاظت از منطقه از هویت این پرواز مشکوک آگاه شوند .

شرکت هواپیمایی ماهان در سال‌های اخیر اقدام به  نقص شدید ایمنی هوایی کرده اند که باعث شد پروازهای این شرکت مدتی در اروپا ممنوع شود، از جمله این موارد،  همکاری نزدیک با سپاه پاسداران برای جابه‌جایی نیرو و تجهیزات در منطقه، حمل طلا از ونزوئلا و سرانجام عدم توقف پروازهایش به چین در اوج بحران کرونا بوده است.

پیشتر نیز امیر اسداللهی خلبان شرکت هواپیمایی ماهان، فاش ساخت که  قاسم سلیمانی، برای نقل و انتقال تجهیزات نظامی، به گروه های تحت حمایت حکومت  ایران  در سوریه، از هواپیمای مسافربری ماهان استفاده می کرد.

او  در تایید حمل سلاح توسط سلیمانی، در کنار پروازها ی مسافربری ماهان گفت: سلیمانی  بارها برای انتقال” بار ممنوع “از این روش استفاده می کرد. می‌کند.

ایالات متحده در سال ۲۰۱۱ با آغاز جنگ داخلی سوریه، ماهان ایر را به علت  کمک به نیروی قدس سپاه پاسداران و بار دیگر آن را در سال ۲۰۱۹ به دلیل “حمل موشک و اقلام هسته‌ای” تحریم کرد.

آمریکا از تمام کشورها خواسته تا پروازهای ماهان را تحریم کنند.چند کشور اروپایی از جمله آلمان، فرانسه و ایتالیا نیز پروازهای ماهان را به علت نقص شدید ایمنی هوایی ممنوع کرده اند.                                                                                              تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل می گوید که سران حکومت ایران با این گونه واکنش ها و تهدیدها، می خواهند توجه مردم دنیا را از بحران های سیاسی و سرکوبگرانه رژیم ایران علیه ملت آن کشور منحرف سازد.