شبکه کانادایی “سی‌بی‌سی” از دسترسی به  یک “فایل صوتی” در مورد هواپیمای سرنگون شده اوکراینی،خبرداد

شبکه کانادایی “سی‌بی‌سی” از دسترسی به  یک “فایل صوتی” در مورد هواپیمای سرنگون شده اکراینی، توسط موشک های سپاه پاسداران خبرداد و گفت: در این فایل یکی از مقامات  ارشد سازمان هواپیمایی حکومت ایران در گفت و گو تلفنی با یکی از اعضا ء خانواده های قربانیان گفته که  آسمان تهران در زمان حمله سپاه به پایگاه‌های آمریکایی باز ماند تا طرح حمله فاش نشود.

شبکه سی‌بی‌سی در ادامه گفته است که  فایل صوتی ۹۱ دقیقه‌ای که به دستش رسیده حاوی گفت‌وگو میان حسن رضایی‌فر، مدیرکل بررسی سوانح هوایی سازمان هواپیمایی ایران، و عضوی از خانواده قربانیان در هفتم مارس/۱۶ اسفند ۱۳۹۷ است.

رضایی‌فر در این فایل توضیح داده است که بستن آسمان تهران می‌توانست به برملا شدن طرح حمله موشکی به پایگاه‌های مورد استفاده آمریکا در عراق، در جریان واکنش سپاه به کشته شدن قاسم سلیمانی به‌دستور دونالد ترامپ، منجر شود.

رضایی فر در ادامه گفته  که  تاخیر در پرواز هواپیمای اوکراینی می‌توانست به لغو پروازهای دیگر بیانجامد.

در این فایل صوتی،  مدیرکل بررسی سوانح هوایی سازمان هواپیمایی ایران اظهار داشته که در ساعت ۶:۳۰ صبح ۱۸ دی از جریان مطلع شده، پنج دقیقه بعد با سپاه پاسداران تماس گرفته و پرسیده آیا حمله موشکی صورت گرفته است. در این تماسی امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران و مسئول مستقیم پدافند آن، حمله موشکی را تائید کرده و توضیحاتی داده است.

حامد اسماعیلیون که همسر و دختر خود را در سقوط هواپیما از دست داده، در توئیتری در واکنش به این خبر نوشته است: این موضوع نشان می‌دهد سازمان هواپیمایی ایران به سپاه پاسداران در لاپوشانی وقایع کمک کرده‌است.

شبکه سی‌بی‌سی  درادامه می‌گوید که کمتر از یک شبانه‌روز پس از ایمیل فایل صوتی به حسن رضایی‌فر، و درخواست برای واکنش به آن، مطلع شده که رضایی‌فر از مقام خود در راستای تحقیقات در مورد هواپیمای اکراینی  برکنار شده است.

حکومت ایران تاکنون،  در رسانه های رسمی خود در مورد “برکناری” حسن رضایی‌فر یا انتخاب فرد جدیدی به‌جای او منتشر نکرده است است.

وزیر خارجه سوئد نیز دو روز پیش از توافق کشورهای درگیر در مورد سقوط هواپیمای برای دریافت غرامت خبر داده بود. اما حامد اسماعیلیون، سخنگوی خانواده‌های جان باخته در هواپیمای اکراینی ، گفته «تمام خانواده‌های پرواز بر این امر اتفاق نظر دارند مادامی که تحقیقات کامل و منصفانه‌ای انجام نگرفته باشد، هیچ غرامت و گزارشی را از ایران نپذیریم».

این در حالی که جمهوری اسلامی هنوز جعبه‌های سیاه هواپیما، دربرگیرنده اطلاعات، مکالمات و گفت‌وگوی رد و بدل شده در کابین خلبان‌ها را به کشور یا طرف دیگری برای تحقیقات تحویل نداده است.