شخصیت‌های فرانسوی درباره خطر فروش تسلیحات به ایران هشدار دادند

پس از پایان یافتن مهلت تحریم‌ صادرات اسلحه به ایران گروهی از وزرا، نمایندگان و نویسندگان فرانسوی با انتشار بیانیه‌ای مشترک در روزنامه لوموند فرانسه ضمن هشدار درباره برداشتن تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده بر ایران، فروش اسلحه به این کشور را اشتباه استراتژیک بزرگی دانستند.

آنان در این بیانیه نوشته اند: برداشتن تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده بر ایران و از سرگیری فروش اسلحه به این کشور عواقب وخیمی بر امنیت و ثبات بین‌المللی خواهد داشت.

همچنین در همایش «لوموند» که با حضور نمایندگان پارلمانی، وزرا، مسئولان دولتی سابق فرانسه از جمله برنارد کازنوف و دانیل کوهن بندیت برگزار شده مشارکت کنندگان با اجماع بر ضرورت تمدید تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده بر ایران به عنوان ابزار اساسی محافظت از صلح بین‌المللی تاکید کردند.

در این همایش ، به برداشتن تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده بر ایران و فروش اسلحه به این کشور هشدار دادند و تاکید کردند که تامین  تسلیحات ایران  دارای پیامدهای دیپلماتیک، امنیتی و اقتصادی خطرناکی علیه منطقه خاورمیانه و شبه قاره هند خواهد بود.

در بیانیه شخصیت‌های فرانسوی ، امده است که برداشتن تحریم‌های تسلیحاتی و فروش اسلحه به ایران را باعث افزایش خصومت‌ و جنگ در منطقه خاورمیانه و عامل جدید برهم زدن ثبات و استقرار در منطقه‌ای دانسته که اساسا با بحران‌های خطرناکی در عراق، سوریه، یمن و لبنان مواجه است.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده نیز  تهدید کرد که واشنگتن هر فرد و نهادی که به ایران اسلحه فروخته یا در انتقال اسلحه به این کشور مشارکت کند را تحریم خواهد کرد.

این تهدید پمپئو پس از آن مطرح شد که ایران مدعی شده بود  تحریم‌های تسلیحاتی علیه این کشور به صورت خودکار رفع شده‌اند.

همچنین در بیانیه‌ وزارت خارجه حکومت  ایران نیز در این باره آمده است:   « از امروز، همه محدودیت‌های انتقالِ اقلام تسلیحاتی به و از جمهوری اسلامی ایران و همچنین اقدامات و خدمات مالی مرتبط با آن و تمامی ممنوعیت‌های مربوط به ورود یا عبور از قلمرو دولت‌های عضو سازمان ملل متحد که پیش از این علیه برخی از شهروندان و مسئولین نظامی ایران تحمیل شده بودند، به‌صورت خودکار خاتمه یافت.»