شخصیت های فلسطینی و برخی از مقامات عربی بخش اقتصادی طرح صلح آمریکا را رد می کنند

جبرئیل رجوب یکی از سران حکومت خودگردان فلسطینی، امروز (یکشنبه) در یک گفتگوی رادیویی تاکید کرد که هیچ احتمالی وجود ندارد که فلسطینی ها سرزمین خود و آینده سیاسی خود را به پول بفروشند

با علنی شدن بخش اقتصادی طرح صلح ایالات متحده برای ایجاد آشتی بین اسرائیل و فلسطینیان، سران حکومت خودگردان فلسطینی مخالفت شدید خود را با آن اعلام داشتند و گفتند که حاضر نیستند آرمان های سیاسی خود را به پول بفروشند. دولت اسرائیل به طور رسمی هنوز دیدگاهی در این زمینه مطرح نکرده، ولی یکی از وزیران کابینه از آن استقبال کرد و بر این نکته انگشت گذاشت که در طرح آمریکایی سخنی از برپایی کشور فلسطینی در کنار اسرائیل به میان نیامده است.

قرار است در روزهای آینده یک همایش بین المللی در منامه پایتخت بحرین برپا گردد که در آن طرح های آبادانی در سرزمین فلسطینی نشین مورد بحث قرار گیرد. ایالات متحده قصد دارد با گردآوری بیش از پنجاه میلیارد دلار سرمایه، ده ها پروژه آبادانی را به اجرا بگذارد. ولی بسیاری از آگاهان امور نسبت به عملی بودن این طرح تردید دارند.

در طرح صلح آمریکایی ماهیت چندین پروژه آبادانی، هم در نوار غزه و هم در کرانه باختری، تشریح شده است. یکی از پروژه ها احداث جاده ای از داخل خاک اسرائیل برای متصل ساختن کرانه باختری و نوار غزه است که بیش از پنچ میلیارد دلار هزینه برای آن تعیین شده است.

آگاهان بعید می دانند که دولت اسرائیل حاضر به موافقت با اجرای چنین پروژه ای باشد، زیرا به گروه های ترور فلسطینی امکان خواهد داد آزادانه از غزه به کرانه باختری سفر کنند و به آن جا اسلحه قاچاق وارد سازند و امنیت اسرائیل را سخت به خطر اندازند.

جبرئیل رجوب یکی از سران حکومت خودگردان فلسطینی، امروز (یکشنبه) در یک گفتگوی رادیویی تاکید کرد که هیچ احتمالی وجود ندارد که فلسطینی ها سرزمین خود و آینده سیاسی خود را به پول بفروشند , حتی اگر این پول مبلغ کلانی مانند پنجاه میلیارد دلار باشد.

آگاهان سیاسی نسبت به میزان موفقیت برگزاری همایش بین المللی منامه نیز ابراز تردید می کنند. آن ها همچنین می گویند که گردآوردن مبلغ پنجاه میلیارد دلار کار بسیار دشواری است و معلوم نیست که کدام کشورها حاضر خواهند شد در تامین این مبلغ سهیم گردند.

آمریکائیان بر این گمانند که اگر وضع اقتصادی فلسطینیان بهبود یابد، آن ها برای رسیدن به صلح واقعی با اسرائیل، آمادگی بیشتری خواهند داشت.

یک دیدگاه

  1. کشور فلسطین وجود نخواهد داشت چونکه دیگر فلسطینی وجود ندارد۰ ھمشون عرب ھستند و نَه فلسطینی چونکه نیاکان ایشان عرب بودہاند۰ دروغ بَسه

Comments are closed.