شدیدترین درگیری نظامی بین اسرائیل و سازمان های ترور فلسطینی در غزه: هفت فروند موشک به سوی خاک اسرائیل

یک موشک شلیک شده از غزه، به یک خانه اسرائیلی اصابت کرد و به آن آسیب رساند

سازمان های ترور فلسطینی در شبانه روز اخیر بر شدت عملیات تعرضی خود علیه شهروندان اسرائیل افزودند و هفت راکت از داخل غزه به سوی شهرک های اسرائیلی پیرامون مرز شلیک کردند. سامانه ضد موشکی گنبد آهنین شش موشک را در هوا شکار کرد و آن ها را منهدم ساخت ولی راکت هفتم به خانه ای در شهرک سدروت اصابت کرد، ولی کسی زخمی نشد. با این همه، چند بانو به وحشت دچار شدند و یک بانوی دیگر که به سوی پناهنگاه می دوید زمین خورد و کمی آسیب دید.

در طول ساعات شب گذشته، پرنده های نظامی اسرائیل چندین بار به پرواز درآمدند و به مواضع نظامی و تعرضی سازمان های ترور در غزه حمله کردند و به آن ها آسیب وارد ساختند. ولی در همان حال، تروریست ها تلاش کردند موشک های بیشتری را به سوی خاک اسرائیل شلیک کنند.

کارشناسان امنیتی می گویند: حوادث دیشب (پنجشنبه) درگیری نظامی حماس و جهاد اسلامی علیه اسرائیل را به اوج تازه ای می رساند.

یک موشک شلیک شده از غزه، به یک خانه اسرائیلی اصابت کرد و به آن آسیب رساند

گمان بر این است که این دو سازمان دستور گرفته اند با افزایش عملیات تعرضی، در روزهایی که برقراری روابط بین اسرائیل و امارات عربی متحده، موجی از خوش بینی به وجود آورده، اوضاع منطقه را به آشوب کشاند و افکار عمومی جهان را دوباره به سوی فلسطینیان معطوف دارند.

هر دو سازمان حماس و جهاد اسلامی فلسطین که از حکومت ایران پول و اسلحه دریافت می کنند، همراه با چند سازمان شیعه در عراق که آن ها نیز زیر چتر حمایت رژیم ایران قرار دارند، تهدید کرده اند که طرح صلح اسرائیل و امارات را مختل خواهند ساخت. آن ها اعلام کرده اند که بر شدت عملیات تروریستی علیه اسرائیل خواهند افزود.

با این همه، تعرضات کنونی از غزه علیه اسرائیل از دو ماه پیش، و مدت زمانی قبل از اعلام روابط بین اسرائیل و امارات آغاز گردید که علت آن ممکن است تلاش حماس برای ناچار ساختن اسرائیل به دادن امتیازاتی به آن گروه باشد. گفته می شود که حماس انتظار دارند امیرنشین قطر کمک مالی بیشتری وارد غزه کند و اسرائیل با آن موافقت نماید.

در برابر این موج فزاینده ترور و تعرض از غزه، ارتش اسرائیل نیز واکنش های قاطعی نشان داده و در دو هفته اخیر حدود چهارده بار به مواضع نظامی و تروریستی در داخل غزه حمله کرده است.

در چارچوب این عملیات تنبیهی، اسرائیل همچنین گذرگاه مرزی برای انتقال کالا و آذوقه به غزه را بسته و ماهیگیری در دریا را برای ماهیگیران غزه موقتا ممنوع ساخته است

سازمان های ترور می گویند: تا هنگامی که اسرائیل محاصره دریایی و زمینی غزه را متوقف نکند، این عملیات تعرضی ادامه خواهد یافت.

بنی گانتس وزیر دفاع اسرائیل در این هفته هشدار داد که اگر عملیات تعرضی متوقف نشود، اسرائیل ممکن است به هلاک کردن سرکردگان ترور در غزه دست بزند.

روز گذشته  (پنجشنبه) نیز هوا کردن بادکنک های انفجاری از غزه به سوی اسرائیل ادامه یافت که ده ها آتش سوزی در بیشه ها ایجاد کرد. ولی دستگاه لیزری جدیدی که اسرائیل ابداع کرده توانست بیش از نیمی از آن ها را در هوا نابود کند. این دستگاه از چند هفته پیش در جنوب نصب شده و به تدریج کامل تر می شود. هدف آن است که همه بادکنک های آتش زا را پیش ار رسیدن به زمین خنثی کند.