“شرق” از قول یک “دیپلمات بازنشسته”: «آسیب رسانی انتقام جویانه به اسرائیل، به خود رژیم ضرر می زند»

در ادامه بحث شدیدی که هم اکنون بین جناح های مختلف در ایران پیرامون نوع واکنش انتقام جویانه نسبت به هلاکت محسن فخری زاده، مطالبی که روزنامه شرق از قول یک دیپلمات بازنشسته رژیم نقل کرد، جنجال بزرگی در ایران برانگیخته و همچنان مورد بحث است. روزنامه شرق در شماره دیروز خود (سه شنبه) از قول این فرد که نامش برده نشده نوشت: اگر توصیه حسین شریعتمداری در روزنامه کیهان تهران عملی شود و رژیم ایران بندر حیفا در اسرائیل را به موشک ببندد، نه تنها زیان جدی به اسرائیل وارد نخواهد آمد و نظام سیاسی این کشور را متزلزل نخواهد ساخت، بلکه ممکن است خشم جهانی و خصومت ایالات متحده و کشورهای اروپایی را علیه رژیم ایران تحریک کند و موجب تشویق دولت پرزیدنت ترامپ شود که با یک حمله نظامی گسترده و ناگهانی بتواند سیستم دفاعی رژیم ایران را نابود سازد.

این صریح ترین و قاطعانه ترین مطلبی است که تا کنون در پاسخ سخنان تهدید آمیز و خطرناک برخی مقامات حکومت اسلامی ایران، در یک رسانه آن کشور مطرح شده است.

روزنامه “شرق” در سرمقاله روز گذشته خود نوشت: «قطعا راهکار معقول در این شرایط حرف‌های بی‌پشتوانه نیست. شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل نیز برخلاف تصورها، نه‌تنها تزلزلی در ارکان این رژیم ایجاد نمی‌کند، بلکه به دلایلی که همه از آن آگاهیم، تنها دستاورد چنین اقدامی، این است که زمین بازی عوض می‌شود و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد و علاوه ‌بر ‌ترامپ که هنوز در قدرت است، بایدن و اتحادیه اروپا را برای محکومیت ایران تحت فشار قرار خواهد داد».

روزنامه “شرق” نوشت: در این گزاره‌ها که توسط دو فرد از دستگاه دیپلماسی کشورمان گفته شده دقت کنید: الف) آمریکا با یک بمب می‌تواند سیستم دفاعی ایران را از کار بیندازد!  ب) شلیک یک موشک برخلاف تصورها نه‌تنها تزلزلی در رژیم اسرائیل ایجاد نمی‌کند بلکه به نفع آن رژیم می‌شود! ماحصل این گزاره‌ها چیست؟ آیا تفکر غالب و حاکم بر دستگاه دیپلماسی این است؟ وقتی چنین تفکری بر دستگاه دیپلماسی حاکم باشد قطعا در همه مذاکره‌ها و تقابل‌های دیپلماتیک ما بازنده خواهیم بود کما اینکه سرگذشت برجام پس از هفت سال گویای همه چیز است. از سوی دیگر این روزنامه زنجیره‌ای در حالی قدرت رژیم غاصب اسرائیل را بزک کرده است که این رژیم مدت‌هاست که با بحران‌های متعدد در اراضی‌ اشغالی و منطقه غرب آسیا درگیر است. ارتش پوشالی اسرائیل در سال‌های اخیر حتی نتوانسته حریف بادبادک‌های آتش زای جوانان فلسطینی شود. چه برسد به اینکه بخواهد در مقابل موشک‌های ایران پاسخی داشته باشد».

در تهران، تهدیدهای جنگی برخی مقامات حکومت علیه اسرائیل ادامه دارد، ولی همزمان، تلاش می شود که این تهدیدها جنبه کلی و مبهم داشته باشد و چنین تعبیر نشود که رژیم ایران قصد دارد همین فردا به اقدامات تعرضی و انتقام جویانه علیه اسرائیل دست بزند.