شروع فعالیت‌های عادی در شماری از استان ها از امروز، به دستور روحانی؛ کارشناسان هشدار می دهند

امروز شنبه بر اساس دستور حسن روحانی، فعالیت‌ اداره‌‌جات و برخی مشاغل در بیشتر استان‌های ایران از سر گرفته شده و بر اساس  گزارش‌ها، برخی شهرهای ایران با  ترافیک سنگینی روبرو بودند. این در حالی است که سعید نمکی، وزیر بهداشت حکومت ایران، از چنین کاری انتقاد کرد و هشدار داد: «کوچک‌ترین حرکت نسنجیده و غیرمنطبق با نظر کارشناسی، آسیب‌‌های غیرقابل جبرانی در پی خواهد داشت».

در این طرح مشاغلی که اجازه فعالیت یافته‌اند باید گواهی سلامت دریافت کنند و بارکد آن را در محل کار نصب کنند. مقام‌های جمهوری اسلامی بر فاصله‌گذاری هوشمند تاکید کرده و گفته‌اند هر واحد صنفی که دستورات دولت را رعایت نکند پلمب خواهد شد.

در این طرح، تالارها، رستوران‌ها، کافه‌ها، استخر و سونا، سالن‌های زیبایی زنانه، مراکز تجاری و بازارهای سرپوشیده، باشگاه‌های ورزشی و آموزشگاه‌های علمی از جمله مشاغل پرخطر معرفی شده‌اند و حق فعالیت ندارند.

با وجود هشدارهای شدید وزارت بهداشت بر اوج گرفتن دوباره کورونا در ایران، آخوند احمد علم‌الهدی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در مشهد و امام جمعه این شهر، روز گذشته در خطبه مکتوب این هفته از ستاد مبارزه با کرونا خواست تا “برای بازگشایی هرچه زودتر حرم رضوی در مشهد” اقدام کند.

امام جمعه مشهد مدعی شده که «به برکت امام زمان، در استان خراسان رضوی و شهر مشهد آمار فوتی‌ها و مبتلایان در حال کاهش است» و می‌توان برای بازگشایی حرم تمهیداتی اندیشید.

آشنایان امور می گویند باید دید آیا ستاد مبارزه با کرونا می‌تواند در برابر فشارهای احتمالی دستگاه‌های وابسته به شریان مذهبی کشور تاب بیاورد یا خیر.

هم چنین در این رابطه آمده است که بر خلاف مقررات مقابله با کرونا، برخی هتل‌ها در خراسان رضوی به صورت مرحله ای باز می‌شوند.

این درحالی است که ستاد ملی مقابله با کرونا اماکن اقامتی و هتل ها را در دسته مشاغل “پرخطر” قرار داده و دستور به ادامه تعطیلی آنها داده است.

جامعه هتلداران خراسان رضوی اعلام کرده که برخی هتل‌ها و هتل‌آپارتمان‌های “واجد شرایط” با رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌توانند به صورت مرحله‌ای باز شوند و برای پذیرش مهمان اقدام کنند.

جامعه هتلداران ایران تخمین زده که بیش از ۳ هزار میلیارد تومان در ماه‌های اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ به ۲۰۵۹ هتل و هتل‌آپارتمان خسارت وارد شده است.