شرکت آمریکایی مدرنا:  واکسن کورونای این شرکت تا حدود ۹۵ درصد موثر بوده است

کوتاه مدتی پس از آنکه شرکت داروسازی “فایزر” اعلام کرد که واکسن کورونای این شرکت در بیش از ۹۰ درصد موارد از انتقال ویروس کرونا پیشگیری کرده است. شرکت آمریکایی مدرنا اعلام کرد واکسن کورونا، آزمایش ‌اش تا حدود ۹۵ درصد موثر بوده و ایمنی ایجاد کرده است.

دکتر استیفن هوگ، رئیس شرکت مدرنا در این باره گفت که پس از آگاه شدن از این نتایج کاملا خوشحال شده است: “اصلا انتظار (این نتایج) را نداشتم، فکر نمی‌کنم که هیچ یک از ما حقیقتا امید داشت که این واکسن در ۹۴ درصد موارد در پیشگیری از کووید-۱۹ موثر باشد.”

در این گزارش آمده است: هر دو شرکت از روش نوینی برای ساخت واکسن برای مقابله با ویروس کورونا بهره برده‌اند.

یادآور می شود:  شرکت فایزر این واکسن آزمایشی را با همکاری شرکت بیواِن‌تِک ساخته است.

شرکت مادرنا در ادامه گزارش خود گفته است که “این روز خوبی” است و اعلام کرد قصد دارد در چند هفته آینده برای گرفتن مجوز اضطراری استفاده از این واکسن، اقدام کند.

به گزارش مدرنا این واکسن در آمریکا روی ۳۰ هزار نفر آزمایش شده است. به نیمی از این افراد دو نوبت واکسن با یک فاصله چهار هفته‌ زده شده و به نیم دیگر از شرکت کنندگان بعنوان شاهد واکسن بی‌تاثیر تزریق شده است.

نتایج اولیه‌ای که مدرنا امروز اعلام کرد نتیجه تاثیر واکسن در ۹۵ داوطلب اول بوده که علایم کورونا پیدا کرده‌اند.

بر اساس نتایج اعلام شده از سوی این شرکت ۱۱ مورد حاد کووید در آزمایش مشاهده شده است اما هیچ موردی در افرادی که به آنها واکسن تزریق شده بود دیده نشد.

مدرنا گفته است که انتظار دارد پس از طی مراحل دریافت مجوز از مقامات آمریکا ۲۰ میلیون “دوز” (واحد) تزریق در کشور آماده داشته باشد.

این شرکت امیدوار است که تا حدود یک میلیارد واحد تزریقی برای استفاده در دیگر کشورهای جهان در سال آینده میلادی آماده کند. مقامات مدرنا گفته‌اند در نظر دارند که به همین منظور مراحل دریافت مجوز از کشورهای دیگر را نیز آغاز کنند.

بازارهای مالی آمریکا هم از این خبر استقبال کردند و سه شاخص اصلی بازار بورس در نیویورک افزایش یافت.

شاخص “داوو جونز” در معاملات ابتدایی امروز با افزایشی معادل ۱۹۲ واحد به بالای ۲۹ هزار و ۶۷۰ واحد رسید؛ که معادل ۰/۶۵ درصد افزایش بود.

شاخص “اس‌اند‌پی-۵۰۰” هم در معاملات امروز ۰/۴۲ درصد و شاخص “نزدک” هم شاهد ۰/۱۵ درصد افزایش در معاملات اولیه امروز بودند.

گفته شده است که نگهداری واکسن ساخته شده توسط شرکت مدرنا سهل‌تر است و این واکسن در ۲۰ درجه زیر صفر و برای مدت شش ماه ثابت است و می‌تواند در یک یخچال معمولی تا حدود یک ماه قابل استفاده باشد.

مسئولان شرکت مدرنا اعلام کرده اند  که در هفته های آتی برای دریافت تاییدیه با نهادهای مربوط در ایالات متحده تماس خواهد گرفت. این شرکت انتظار دارد که ۲۰ میلیون دوز از این واکسن در آمریکا قابل دسترسی باشد.

این شرکت امیدوار است  که سال میلادی آینده بالغ بر یک میلیارد دوز از واکسن برای استفاده در سرتاسر جهان عرضه کنند.

گفته شده است که نگرانی قابل توجهی در زمینه ایمن بودن واکسن گزارش نشده است، البته باید در نظر داشت که هیچ چیز، حتی داروی استامینوفن، ۱۰۰ درصد بدون عوارض نیست.  در گزارش علمی این شرکت امده است که در بعضی از بیمارانی که این واکسن به آنها تزریق شده، خستگی کوتاه مدت، سردرد و درد گزارش شده است.

پروفسور پیتراوپن شا، از امپریال کالج لندن، در این باره گفته است:   این اثرات از هر واکسنی که کارساز باشد و واکنش خوب سیستم ایمنی را برانگیزد،‌ انتظار می رود.