شرکت ردیابی نفتکش‌ها اعلام کرد: صادرات نفت ایران احتمالا بیش از آن چیزی است که ارزیابی شده  است

شرکت تانکر ترکرز، می‌گوید احتمالا حکومت  ایران دو برابر بیشتر از آن چیزی که ارزیابی می‌شود، صادرات نفت دارد.

در این گزارش، تانکر ترکرز به نفتکش «گیسل» (Giessel) هند اشاره کرده  نوشته است که این نفتکش اخیرا بار خود را در دریای عمان از یک نفتکش ایرانی تحویل گرفته و به چین تحویل داده است.

پیشتر نیز  به  موارد مختلفی از عملیات انتقال محموله‌های نفتی رژیم ایران در اقیانوس‌ها به نفتکش های دیگر برای رد گم کردن منبع و مالکیت نفت گزارش شده است.

تانکر ترکرز نوشته است که  نفتکش هندی در ماه مه ابتدا به تنگه هرمز رفته و دوباره به دریای عمان بازگشته است، در حالی که سیگنال ردیابی آن برای رد گم کردن به اشتباه نشان می‌داد که در مسیر خلیج فارس به سمت غرب حرکت می‌کند.

در این گزارش تصویری نشان می دهد که  نفتکش گیسل با ظرفیت حمل دو میلیون بشکه نفت،  در کنار نفتکش کوچکتر ایرانی ایستاده و عملیات بارگیری نفت انجام می‌شود.

تانکر ترکرز نوشته است که نفتکش هندی متعلق به شرکت کشتی‌رانی «وِگا»، است که تاکنون یک میلیون بشکه نفت از نفتکش ایرانی تحویل گرفته و به چین برده است.

همچنین شبکه خبری ان‌بی‌سی آمریکا نیز با تایید این خبر نوشته است در پی انتشار این گزارش از شرکت وگا سوالات  متعددی شده است اما این رسانه تاکنون آن را را بی‌پاسخ گذاشته است.

گفته شده است که نفتکش گیسل،  ۱۳ ژوئن به چین رسید ه و بار خود را خالی کرد، اما گمرک چین در آمارهای ماه ژوئن ادعا  کرد هیچ نفتی از ایران وارد نشده است.

رد ادامه این گزارش،  هفته گذشته یک منبع که نخواست نامی از وی برده شود، به یکی از رسانه های فارسی زبان در خارج از ایران گفت که محموله یاد شده تحت نام «نفت اندونزی» تحویل چین شده است.

شرکت کپلر گفته است که آمارهای گمرک چین نشان می‌دهد که این کشور در ماه ژوئن ۱.۶ میلیون بشکه نفت از اندونزی وارد کرده است.

این شرکت در ادامه گفت:  حکومت  ایران در هفت ماه ابتدایی سال روزانه ۲۳۰ هزار بشکه صادرات نفت انجام داده که ۹۰ درصد کمتر از دوران قبل از تحریم‌ها است.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز اخیرا گفته بود که صادرات نفت ایران ۹۰ درصد کاهش یافته، اما تانکر ترکرز تصویر ۱۶ نفتکش ایرانی را نشان داده که در دل دریا و اقیانوس، نفت خود را به صورت پنهانی به نفتکشهای دیگر منتقل کرده‌اند.

تانکر ترکرز می‌گوید احتمالا صادرات روزانه نفت ایران بالای ۶۰۰ هزار بشکه و بیش از دو برابر آن چیزی است که برآورد می‌شود.

یادآور می شود که چین و سوریه تنها کشورهایی هستند که به طور رسمی از ایران نفت می‌خرند. هم چنین آمارهای رسمی گمرک چین نشان می‌دهد در نیمه ابتدایی سال روزانه ۷۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده است.

رحمان مالک عضو سنای پاکستان نیز اعلام کرد که  یک نفتکش ایرانی که به صورت پنهانی و قاچاق، نفت به بندر کراچی پاکستان آورده، از طرف آمریکا ردگیری شده و ایالات متحده از دولت اسلام‌آباد خواسته است این نفتکش را توقیف کند.

در همین رابطه ، دیوید هاموند رئیس گروه حقوق بشر در امور دریایی که در بریتانیا مستقر است، نیز گفته است  رژیم ایران ۱۵ تیرماه نفتکش «ام‌تی‌گالف اسکای» را از آب‌های امارات ربوده است که آمریکا به دلیل دور زدن تحریم‌های حکومت اسلامی در جستجوی آن بود.

سایت دریانوردی «اسپلش ۲۴۷» با تایید این خبر  گزارش داده که این نفتکش چهار ماه پیش در سواحل خورفکان امارات توقیف شده بود.