شرکت واتس آپ یک کمپانی سایبری اسرائیلی را به نقض حریم خصوصی کاربران متهم ساخته است

صاحبان اپلیکیشن واتس آپ در ایالات متحده یک کمپانی کامپیوتری اسرائیل را به تخلف از قوانین ایالات متحده و نقض اسرار محرمانه کاربران متهم می سازد. ولی شرکت اسرائیلی این اتهامات را نادرست می خواند و می گوید که تنها برای دولت ها کار کرده و عملیاتش در چارچوب قوانین بین المللی انجام گرفته و هیچ تخلفی رخ نداده است.

چند ماه پیش خبری انتشار یافته بود که به موجب آن، یک شکاف امنیتی در اپلیکیشن واتس آپ وجود دارد که به کارشناسان سایبری امکان می دهد وارد حساب خصوصی افراد شوند و به گردآوری اطلاعات بپردازند.

در همین چارچوب، گفته شد که برنامه ویژه ای وجود دارد که به کمک آن می توان وارد حساب شخصی فردی شد و با او به گفتگوی پرداخت، حتی اگر خود آن شخص اجازه انجام چنین گفتگویی را نداده باشد. در همین رابطه شکایت هایی علیه شرکت اسرائیلی موسوم به ان اس اُ NSO انتشار یافت که بلافاصله با تکذیب آن شرکت روبرو گردید.

اکنون خود شرکت واتس آپ است که علیه شرکت اسرائیلی، به دادگاه فدرال آمریکا شکایت برده است. کمپانی فیس بوک چندی پیش شرکت واتس آپ را خریداری کرده و به مالکیت خود در آورده است.

در اتهام نامه گفته شده که شرکت اسرائیلی، از جمله وارد حساب شخصی کاربرانی شده که فعالان حقوق بشر بوده و از جمله در رابطه با قتل خاشقجی روزنامه نگار سعودی فعالیت می کرده اند.

شرکت اسرائیلی می گوید که فقط به سفارش سازمان های امنیتی کشورها و در چارچوب قوانین بین المللی فعالیت داشته و هرگز خودسرانه وارد حساب شخصی افراد نشده است