شریعتمداری: باید از سفر روحانی به نیویورک جلوگیری کرد که نتواند با ترامپ دیدار داشته باشد


در همان حال که علی خامنه ای هرگونه مذاکره مستقیم بین ایران و ایالات متحده را قاطعانه مردود می داند، حسین شریعتمداری خواستار گردید که از مسافرت روحانی به نیویورک، برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل نیز جلوگیری شود.

مدیر مسوول روزنامه کیهان تهران در گزارشی نوشته است :  خودداری آقای روحانی از شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل می‌تواند پاسخ دندان‌شکنی به اهانت‌های بی‌وقفه ترامپ به ایران اسلامی و مردم شریف آن باشد. ضمن آنکه مگر حضور همه ساله آقای روحانی در نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل چه دستاوردی داشته است که با عدم حضور ایشان از دست برود؟!

دولت واشنگتن پیشتر اعلام کرده بود  که زمینه های دیدار بین حسن روحانی و پرزیدنت ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل فراهم شده است .

پرزیدنت ترامپ  پیشتر اعلام کرده بود  که دیدار با رئیس جمهوری ایران حسن روحانی را در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر بعید نمی داند.

در ۷۴ مین مجمع عمومی سازمان ملل متحد انتظار می رود که بیش از ۱۰۰ رهبر دولت و تقریبا ۸۰ نخست وزیر و وزیر امور خارجه حضور یابند. سخنرانی مهمانان در چارچوب این مراسم از ۲۴ ام تا ۳۰ ام سپتامبر برگزار می شود.

موضوع اصلی گفتگو  در سازمان ملل بحث و بررسی معاهده هسته ای جدید به جای برجام است.

صادق  زیباکلام استاد دانشگاه تهران و فعال سیاسی درباره حضور روحانی در شورای امنیت سازمان ملل گفته است : اگر روحانی در این اجلاس شرکت کند، به جای اینکه تفنگ در دست بگیرد، شاخه زیتون در دست گرفته و نقطه مقابل ترامپ صحبت خواهد که اتفاق مبارکی است. آقای روحانی برعکس جریان های تندرو در داخل کشور ، صلح‌آمیز ظاهر شود.