نشریه تخصصی”ناوال نیوز”: «ناو هواپیمابر جمهوری اسلامی، جعلی است»

نشریه تخصصی”ناوال نیوز” در گزارشی به قلم “اچ-آی ساتون”، کارشناس و مورخ ناوهای جنگی و زیردریایی‌ها، ناو هواپیمابر جعلی جمهوری اسلامی را مورد بررسی قرار داده و نوشت: «این ناو غیرواقعی، در واقع یک ناو خیالی با اهداف تبلیغاتی است که هیچ شباهتی به ناوهای هواپیمابر واقعی آمریکایی ندارد. و حتی از نظر شباهتِ کپی به اصل، در مقایسه با ماکت ناوهایی که توسط صنایع سینمایی هالیود ساخته می‌شوند، بسیار ابتدایی‌تر و مقدماتی‌تر است».

ناوال نیوز نوشته است: در واقع این ناو ساختگی نیروی دریایی سپاه، یک کشتی بزرگ باربری است که بدون دقت لازم تلاش شده که به یک کشتی جنگی شباهت پیدا کند».

ساتون، نوشته است: «جمهوری اسلامی در جریان سال‌های ٢٠١٣ تا ٢٠١۴، اقدام به ساخت ماکت یک ناو هواپیمابر جعلی کرد که شباهت‌هایی ظاهری با ناو هواپیمابر آمریکایی “نیمیتس” داشت. این ناو جعلی در رزمایش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تحت عنوان “پیامبر اعظم” در ۹ فوریه سال ٢٠١۵ به عنوان هدف مورد استفاده قرار گرفت و تخریب شد. ایران اخیراً آن ناو ساختگی را دوباره تعمیر کرده و همانند ناوهای آمریکایی آن را رنگ کرده و هواپیماهای جنگنده ساختگی بر عرشه قرار داده و احتمالاً می‌خواهد به زودی از آن در یک نمایش دیگر رزمی برای نشان دادن قدرت خود در خلیج فارس استفاده کند».

دریادار فدوی، فرمانده وقت نیروی دریایی سپاه، پیشتر گفته بود که “آمریکایی‌ها و همه دنیا می‌دانند یکی از اهداف عملیاتی ما، از بین بردن نیروی دریایی آمریکاست و انهدام ناو آمریکایی برای ما فقط ۵۰ ثانیه طول می‌کشد”.

در گزارش “ناوال نیوز” درباره ناو هواپیمابر جعلی جمهوری اسلامی آمده است: «اگر شما در نگاه اول شباهت‌هایی را بین این ماکت و ناوهای هواپیمابر ببینید، خیلی زود متوجه می شوید که این ماکت از نظر مهارت جلوه دادن واقعیت یک ناو، قانع کننده نیست و با کپی‌های درستی که برای سینما ساخته می‌شود نیز، فاصله فراوانی دارد. در آن آسانسور و جایگاه‌های تسلیحاتی و بسیاری از ابزارها و وتجهیزات که در ناوهای واقعی وجود دارد، دیده نمی‌شود».

“نیویورک تایمز” نیز پیشتر در گزارشی نوشته بود: جمهوری اسلامی از این ناو، صرفا “اهداف تبلیغاتی” را دنبال می‌کند. به باور ارتش آمریکا، ایران وقتی لازم باشد، می‌تواند این کشتی را به آب بیاندازد تا توجه رسانه‌ها را به خود جلب کند.
“نیویورک تایمز” همچنین نوشته بود که جمهوری اسلامی همواره سعی دارد با تبلیغات عجیب و غریب، توان نظامی خود را بیشتر از آنچه هست نشان دهد.