شش تروریست فراری از زندانی در شمال اسرائیل، هنوز بازداشت نشده اند. سازمان های ترور تهدید می کنند

تلاش گسترده برای دستگیری شش تروریست فلسطینی که سه روز پیش از زندانی در شمال اسرائیل گریخته بودند، در ابعاد گسترده همچنان ادامه دارد و مسؤولان، همه امکانات نظامی، امنیتی و اطلاعاتی را برای شناسایی محل پنهان شدن این افراد به کار گرفته اند.

نخست وزیر نفتالی بنت دستور داده که از هیچ تلاشی برای یافتن این افراد و بازگرداندن آن ها به زندان دریغ نشود.

پنج تن از فراریان، تروریست های وابسته به “جهاد اسلامی آزادی فلسطین” بودند که مورد حمایت گسترده رژیم ایران است و نفر ششم یکی از تروریست های خطرناک الفتح بود که همه آن ها به جرم ارتکاب به جنایات تروریستی متعدد، همگی به حبس ابد محکوم شده بودند.

وزیر امنیت داخلی اسرائیل، عومر برلو امروز (پنجشنبه) به خبرنگاران گفت: «تلاش نهادهای مختلف کشور برای دستگیری فراریان، تا لحظه ای که همه آن ها به دام نیفتند، در ابعاد گسترده ادامه خواهد یافت».

تصور آن است که این افراد هنوز در داخل اسرائیل هستند و نتوانسته اند خود را به کرانه باختری و یا نوار غزه برسانند و پناهگاه امن داشته باشند. در طول مرزهای اسرائیل با سرزمین های فلسطینی مراقبت های ویژه افزایش یافته است.

همچنین، ورود فلسطینیان از کرانه باختری و نوار غزه به اسرائیل، در روزهای آینده نیز ممنوع باقی خواهد ماند تا بتوان بر رفت و آمد بین گذرگاه ها نظارت بیشتری داشت.

اسرائیل معمولا در اعیاد خود، برای حفظ امنیت، ورود فلسطینی های کرانه باختری یا غزه به خاک اسرائیل را تا پایان روز عید ممنوع می سازد. این بار نیز به مناسبت “رش هشانا” (نوروز یهودیان) قرار بود این ممنوعیت تنها دو روز باشد، ولی تا پایان روز شنبه آینده همچنان ادامه خواهد یافت.

دولت از ارتش نیز خواسته است واحدهای ویژه نیروهای خود را در اختیار نیروهای پلیس بگذارد. همچنین سرویس های امنیت داخلی و خارجی اسرائیل و همه واحدهای تکنولوژی که با پیشرفته ترین دستگاه ها می توانند به محل وجود افراد پی ببرند، بسیج شده اند.

گمان آن است که این افراد اگر هنوز نتوانسته باشند از مرزهای اسرائیل خارج شوند، بالاخره دستگیر خواهند شد.

در گذشته، مواردی بوده که دستگیری تروریست های فراری تا شش هفته به درازا کشیده و در مورد این شش نفر، فقط سه روز می گذرد.

فلسطینی ها با ابراز خوشحالی بسیار زیاد از فرار این شش تن، در کرانه باختری و غزه و حتی شرق اورشلیم تظاهرات شادمانی برپا کردند و با نیروهای پلیس و امنیتی اسرائیل درگیر شدند.

همچنین، سرکردگان سازمان های ترور فلسطینی در غزه و کرانه باختری تهدید کرده اند که اگر به جان فراری ها آسیب برسد، آن ها هر شیوه ای را برای انتقام جویی از اسرائیل مجاز خواهند دانست. جهاد اسلامی آزادی فلسطین حتی تهدید کرده که ممکن است حملات موشکی علیه اسرائیل را از سر بگیرد. بدیهی است که این گونه تهدیدها که مرتبا شنیده می شود، بر فعالیت اسرائیل برای تامین امنیت شهروندان تاثیری نخواهد داشت.