شش تن از ماموران گارد مرزی اسرائیل هنگام بازداشت یک سارق فلسطینی جراحات سبک برداشتند

شماری از ماموران انتظامی اسرائیل در اورشلیم، امروز (دوشنبه) هنگامی که به یک محله فلسطینی نشین در شرق اورشلیم وارد شدند، تا فردی را که مظنون به سرقت اتومبیل های شهروندان است بازداشت کنند، شمار زیادی از افراد محلی به مصاف آن ها شتافتند و برای جلوگیری از این اقدام به سنگ پرانی و پرتاب بطری آتش زا پرداختند. سه تن از نیروهای گارد مرزی اسرائیل به طور سطحی مجروح شدند و به بیمارستان منتقل گردیدند.

سرقت اتومبیل شهروندان، به ویژه در اورشلیم، یکی از پدیده های جاری است و در بسیاری موارد، سارقان فلسطینیان مقیم شرق پایتخت هستند که اتومبیل ها را به نواحی فلسطینی نشین کرانه باختری منتقل می سازند و به دلالان می فروشند.

در حادثه امروز، گروهی از اهالی محله قلندریه در شمال شرق اورشلیم، که در خطر مرزی با حکومت خودگردان فلسطینی قرار دارد، برای جلوگیری از بازداشت فرد مظنون، نیروهای انتظامی را با سنگ و انواع قطعات فلزی مورد حمله قرار دادند. افراد دیگری نیز در پشت بام ها متمرکز شده و اشیای سنگین به روی ماموران پرتاب می کردند. در یک مورد حتی دیده شد که یک ماشین لباسشویی اسقاط شده را ازپشت بام پرتاب کردند که به کسی اصابت نکرد.

سربازان و ماموران انتظامی اسرائیل، در برخورد با آشوبگران فلسطینی، می کوشند تا آنجا که ممکن است آسیب جانی به افراد وارد نیاید و از این رو از تجهیزات ضد شورش استفاده می کنند . آنها در مواردی که ناچار به تیراندازی به سو بگران هستند، گلوله های پلاستیکی و یا گلوله هایی به کار می برند که مقدار کمی باروت در آن جاسازی شده است.

با این همه، روز گذشته (یکشنبه) یک نوجوان فلسطینی از ناحیه شکم هدف این نوع گلوله قرار گرفت و از پای درآمد. پلیس اسرائیل این حادثه را مورد رسیدگی قرار داده تا اگر تخلفی صورت گرفته، به آن رسیدگی کند. این احتمال مطرح است که تیرانداز، به سوی یکی از آشوبگران اصلی هدف گیری کرده بود که به سرعت جا خالی کرده و گلوله به این نوجوان اصابت کرده بود.