شش سناتور جمهوریخواه، خواهان عدم صدور ویزای آمریکا برای رئیسی شدند

سناتورهای جمهوریخواه تام کاتن، تد کروز، چاک گرسلی، ریک اسکات، مارکو روبیو و مارشا بلکبرن، از رئیس جمهور آمریکا خواستند که از ورود ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور جدید حکومت ایران، به خاک آمریکا برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر جلوگیری کند.

پریروز سه‌شنبه، سناتورهای جمهوریخواه، در نامه‌ای به جو بایدن، رئیسی را ناقض حقوق بشر توصیف کردند که به طور مستمر از اعمال مجازات‌های غیرانسانی علیه مردم ایران حمایت می کند. آنها همچنین اظهار داشتند که رئیس جمهور جدید رژیم ایران، “همچنان مردم ایران را تحت پیگرد قضایی، شکنجه و اعدام‌های فراقانونی قرار می‌دهد.”

این سناتورها، با استناد به سابقه سیاه او، که به اعتقاد آن‌ها برای ندادن ویزا به یک رهبر خارجی کافی است، خواهان عدم صدور ویزا برای رئیسی شدند.

جو بایدن درمورد نامه این شش سناتور، توضیحی ارائه نداده است.

سناتورهای جمهوریخواه گفتند که آمریکا در رد ویزای مقامات خارجی که قصد شرکت در رویدادهای دیپلماتیک، به ویژه در سازمان ملل را دارند، سابقه دارد، حتی اگر گردهمایی‌های سازمان ملل با هدف فراهم آوردن بستری برای یافتن موارد مشترک برای رهبران جهان در مورد طیف وسیعی از موضوعات مهم جهانی باشد.

در سال ۲۰۱۴، حمید ابوطالبی، سفیر منتصب رژیم ایران در سازمان ملل، که به گفته قانونگذاران جمهوریخواه، در گروگانگیری دیپلمات‌های آمریکایی در سال ۱۹۷۹ دست داشت، توسط دولت اوباما اجازه ورود به ایالات متحده را پیدا نکرد. در موردی دیگر، در سال ۲۰۲۰ ویزای آمریکا برای محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه رژیم ایران، که انتظار می رفت در آن زمان در شورای امنیت سازمان ملل سخنرانی کند، صادر نشد.

ابراهیم رئیسی که در یک انتخابات نمایشی و مهندسی شده، بدون رقیب جدی به عنوان پیروز انتخابات ریاست جمهوری در خردادماه امسال معرفی شد، از تاریخ ۴ اوت، ۱۳ مرداد، شروع به کار می‌کند.

هزاران بازمانده اعدام‌های تابستان ۶۷ که خونین‌ترین تسویه حساب سیاسی رژیم ایران با منتقدان و مخالفانش محسوب می‌شود، از ابراهیم رئیسی به عنوان عامل آن جنایت هولناک نام برده‌اند.